Pediatrik hastalarda serebrovasküler malformasyonlarda etilen vinil alkol kopolimer içeren ajanlar kullanılarak yapılan endovasküler tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of endovascular treatment using agents containing ethylene vinyl alcohol copolymer in cerebrovascular malformations in pediatric patients
- Tez No: 915831
- Danışmanlar: DR. ANIL ARAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamıza kurumumuzda son on yıldaki etilen vinil alkol kopolimeri (“Squid”ve“Onyx”) ile endovasküler tedavi ettiğimiz pediatrik serebrovasküler malformasyonlarından GVAM, pAVF, p&dAVF, pAVM, DSM olan serebrovasküler malformasyonları dışladıktan sonra sadece intraparankimal AVM olgularını dahil ettik. Hastane bilgi yönetim sisteminin taranması sonrasında bulduğumuz 32 hasta içerisinden 9 hasta AVM dışı serebrovasküler malformasyon olması nedeniyle dışlandı. 23 hastada içerisinden ise 2 hastayı o an squid ajanına erişimimiz olmaması nedeniyle onyx ile endovasküler tedavi ettiğimiz için dışladık. Bulgularımızı squid ajanını kullandığımız 21 hasta üzerinden çalıştık. Biz primer tedavi olarak EVT'yi kullandığımız düşük riskli hastalarda definitif kür amaçlı, yüksek riskli hastalarda multimodaliter tedavinin bir parçası olarak (sRC ve mikrocerrahi) işlem komplikasyonlarından kaçınarak olabildiğince çok miktarda nidus embolizasyonu ile AVM derecesini düşürmek istediğimiz“nonagresif”bir endovasküler tedavi algoritmasını kullandık. Bu tedavi algortiması ile hastalarımızın %57,1'inde küre ulaştık. Hastalarımızın %33,3'ünde nüks gelişti. EVT'ye ek olarak %14,3'ünde mikrocerrahi ve %46,5'unda sRC kullanarak multimodaliter tedavi ile %89,4 küre ulaştık. Hastalarımızın hiçbirinde işlem ile ilgili mobidite ve mortalite gelişmedi. Bu çalışmamız pediatrik vaka serilerindeki onyx ile benzer etkinlik ve güvenlik oranlarına sahip literatürdeki squid kullanılan ilk vaka serisiydi. Çalışmamızda %14,3 hastada transarteyal yola ek olarak transvenöz yol ve %14,3 hastada çift lümenli hiperkompliyan (“Eclipse 2L”) balon kullanılmış olup bu açılardanda literatürdeki transvenöz yolun ve hiperkompliyan balonun güvenilir ve etkin bir şekilde kullanılabileceğini gösteren nadir vaka serilerindendir. Sonuç olarak squid sıvı embolizan ajan kullanılarak yapılan endovasküler tedavi tek başına kür amaçlı veya multimodaliter tedavinin bir parçası olarak tedavi başarı olasığılını arttıran pediatrik serebrovasküler malformasyonların etkin ve güvenli bir tedavi aracıdır.
Özet (Çeviri)
We included in our study the use of ethylene vinyl alcohol copolymer (“Squid”) in our institution in the last decade.“and ”Onyx“), we only included intraparenchymal AVM cases after excluding cerebrovascular malformations such as GVAM, pAVF, p&dAVF, pAVM, and DSM, which we treat endovascularly with Onyx. Among the 32 patients we found after scanning the hospital information management system, 9 patients were excluded due to non-AVM cerebrovascular malformation. Among the 23 patients, we excluded 2 patients because we did not have access to the squid agent at that time and treated them endovascularly with Onyx. We studied our findings on 21 patients in whom we used the squid agent. For low-risk patients, we used EVT as the primary therapy to achieve a definitive cure. For high-risk patients, we used a ”non-aggressive" endovascular treatment algorithm that aimed to minimize procedural complications while reducing the degree of AVM with nidus embolization as much as possible. With this treatment algorithm, we achieved cure in 57.1% of our patients. Recurrence occurred in 33.3% of our patients. In addition to EVT, we achieved a cure rate of 89.4% with multimodality treatment using microsurgery in 14.3% and sRC in 46.5%. None of our patients developed procedure-related morbidity or mortality. This study was the first case series in the literature using squid, which has similar efficacy and safety rates to onyx in pediatric case series. In our study, 14.3% of patients used both the transvenous and transarterial routes, and 14.3% of patients used the double-lumen hypercompliant balloon (also known as the Eclipse 2L). In each of these instances, our study is one of the few case series in the literature that demonstrates the secure and effective application of both the transvenous route and the hypercompliant balloon. As a result, endovascular treatment using a squid liquid embolizing agent is an effective and safe treatment tool for pediatric cerebrovascular malformations that increases the likelihood of treatment success either as a cure alone or as a part of multimodal treatment.