Ankara'da öğrenim gören lise öğrencilerinin kişilik özellikleri ile akran zorbalığı ilişkisi
The relationship between personality traits of high school students studying in ankara and peer bullying
- Tez No: 915833
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ÇUHACI ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çocuk ve adolesanlar arasında akran zorbalığı giderek artmakta olup, eğitim ve öğretimin her kademesinde önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma, Ankara ilinde farklı okullarda eğitim gören lise öğrencileri arasında akran zorbalığı ve mağduriyetinin sıklığını, nedenlerini ve risk faktörlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında 7 Mayıs-10 Haziran 2024 tarihleri arasında Ankara ilinde öğrenim gören 3270 lise öğrencisine yüz yüze anket yapılarak kişisel bilgi formu, Beş Faktör Kişilik Ölçeği ve Ergenler için Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Ölçeği-10 maddelik versiyonu (CESDR-10) uygulanmıştır. Akran zorbalığı rolleri ile cinsiyet, obez olma, engel durumu, kronik hastalık öyküsü, ilaç kullanma durumu, sigara ve alkol kullanımı, aile tutumu, aile geliri, kendisine ait odası, cep telefonu, bilgisayarı/tableti olması, video oyunu oynama, günlük ekran süresi, spor yapma, müzik aleti çalma, kulüplere üye olma, okulu sevme, okulu gitme isteği, arkadaş grubuna sahip olma, arkadaşlarla sorun yaşama, ailenin sorunlara çözüm bulması, 2022-2023 öğretim yılı sonundaki okul puanı, disiplin cezası, mazeretsiz devamsızlık yapma faktörleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The prevalence of peer bullying is increasing among children and adolescents and has become an important problem at all levels of education and training. This study aims to determine the prevalence, causes and risk factors of peer bullying and victimization among high school students studying in different schools in Ankara. Within the scope of the study, personal information form, Five Factor Personality Scale and Center for Epidemiological Studies for Adolescents Depression Scale-10-item version (CESDR-10) were applied to 3270 high school students studying in Ankara between May 7 and June 10, 2024. Statistically significant differences were found between peer bullying roles and factors such as gender, being obese, disability status, chronic disease history, medication use, smoking and alcohol use, family attitude, family income, having their own room, cell phone and computer/tablet, playing video games, daily screen time, playing sports, playing musical instruments, being a member of clubs, liking school, wanting to go to school, having a group of friends, having problems with friends, family finding solutions to problems by family, school score at the end of the 2022-2023 school year, disciplinary punishment and unexcused absenteeism (p0.05).