Şahitlik kavramının Sahih-i Buhârî'nin Kitâbü'ş Şehadet bölümü çerçevesinde değerlendirmesi
The Evaluation of the concept of witness within the framework of Sahih Buhari's Kitab Al-Shehadat chapter
  1. Tez No: 915869
  2. Yazar: ÜMRAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Şahitlik, İslam hukuku kavramlarındandır. Ayrıca İslam muhakemesinde ispat vasıtalarından biridir. Şahitlik İslam'dan önce günümüze kadar var olmuştur. İslam'ın gelmesiyle şahitliğin önemi daha ön plana çıkmıştır. Şahitlik yapabilmek için koşulan şartlar kavramın özünde yatan önemi ortaya koymaktadır. Akil baliğ olmak, Müslüman olmak, hür olmak, buluğ olmak, mürüet sahibi olmak gibi vasıflar bu şartlar içerisine girmektedir. Şahitliğin yapılabilmesiyle ilgili koşulan bu şartlar konunun İslam dini olarak önemini ifade etmektedir. Şahitlikle ilişkili olduğu düşünülen rivayetler, kitap veya bab bölümü olarak ilgili bab başlıkları altında bir araya getirilmiştir. Bu çalışmanın amacı ise fıkıh terimi olan şahitliğin, şahitlikle ilgili rivayetlerde nasıl geçtiğini, hangi durumlar üzerine ele alındığını incelemektir. Çalışma Sahih-i Buhârî özelinde ele alınmıştır. Şahitlik kavramı, Sahih-i Buhârî'de bulunan Kitabü'ş Şehâdât bölümündeki rivayet çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Testimony is one of the concepts of Islamic law. It is also one of the means of proof in Islamic reasoning. Testimony has existed from pre-Islamic times to the present day. With the advent of Islam, the importance of witnessing has come to the forefront even more. The conditions required to be able to testify reveal the importance of the concept at its core. Qualifications such as being of sound mind, being a Muslim, being free, having reached puberty, and having a mature age are included in these conditions.These conditions for witnessing express the importance of the subject in terms of Islam. The narrations that are considered to be related to the testimony have been brought together under the relevant bab titles as a book or chapter bab.The aim of this study is to examine how testimony, which is the term of fiqh, is mentioned in the narrations related to testimony, and on which situations it is discussed. The study has been examined in the Sahih al-Bukhari and will be evaluated within the framework of the narration in the Kitab al Shadat section.