İç ve dış bükey yüzeye sahip parçaların robotik elektrokimyasal işleme yöntemi ile işlenebilmesi için uç işlevci tasarımı
End-effector desing for machininig free - form surfaces in robotic electrochemical machining method
  1. Tez No: 915875
  2. Yazar: TANER CANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRTAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Geçmişten günümüze teknolojinin gelişmesiyle birlikte serbest form yüzeyli parçaların işlenmesi imalat sektöründe yüksek teknolojili makineler ile gerçekleştirilmektedir. Robotik işleme bu tip parçaların işlenmesinde kullanılan bir yöntemdir. Robotik işleme tezgahlarında, iş parçalarının işlenmesinde robot uç işlevcileri önemli rol oynamaktadır. Robotik elektrokimyasal işleme tezgahlarında kullanılmak ve tezgâh verimliliğini arttırmak amacıyla uç işlevci tasarımı yapılmıştır. Tasarımı yapılan uç işlevci parçalarının çoğu üretim maliyetlerini azaltmak ve kullanılan robot kolun yük taşıma kapasitesini arttırmak amacıyla üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretilmiştir. Daha önce tasarımı yapılan robotik işleme tezgâhına bağlanan uç işlevci ile üç farklı iş parçası ile üç deney yapılmıştır. Deney süreleri her seferinde arttırılarak malzeme ağırlıklarındaki farklar incelenmiştir. Deney sonucunda işlenen malzeme miktarının 80 mg olarak en fazla işleme süresinde elde edildiği sonucuna varılmıştır. İşlenen malzeme miktarı işleme süresi arttıkça artmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology from past to present, the processing of free-form surface parts is carried out with high-tech machines in the manufacturing industry. Robotic machining is a method used in processing these types of parts. Robot end-effectors play an important role in the processing of workpieces in robotic machining machines. An end-effector design was made to be used in robotic electrochemical machining machines and to increase machine efficiency. Most of the designed end-effectors parts were produced using a 3D printer in order to reduce production costs and increase the load-carrying capacity of the robot arm used. Three experiments were carried out with three different workpieces with the end effector connected to the previously designed robotic machining bench. Differences in material weights were examined by increasing the test duration each time. As a result of the experiment, it was concluded that the amount of processed material was 80 mg and was obtained in the maximum processing time. Material removal rate increased as the machining time increased.