Doğal afetler ve depremlerin maliyetleri: 2023 Kahramanmaraş depreminde bitkisel ve hayvansal üretim kaybının ekonomik etkileri
Costs of natural disasters and earthquakes: Economic effects of vegetable and animal production loss in the 2023 Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 898220
  2. Yazar: AYŞE NUR BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle doğal afetlerin sayılarının ve etkilerinin arttığı görülmektedir. Türkiye'de son yıllarda sayısı artan doğal afetler içerisinde orman yangınları, sel felaketleri ve özellikle depremlerin etkileri ile devletin mücadele etmesi önemli bir konumdadır. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminin toplumlar ve bireyler üzerinde fiziksel, sosyal, çevresel, ekonomik birçok olumsuz etkiye neden olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de deprem bölgesindeki illerin sebze ve meyve üretiminde önemli bir payı olduğu ve deprem sonrası tarımsal üretimin düşmesiyle tedarik zincirinde olumsuz etkilendiği ve depremden sonra kırsal bölgelere yardımların daha geç ulaştırılması nedeniyle o bölgedeki hayvanların telef olduğu hayvancılığın önemli ölçüde depremden zarar gördüğü vurgulanmıştır. Tarım ve hayvancılık son yaşanan depremden olumsuz etkilenmiş olup tedarik zincirinin bozulması ve üretim miktarının azalmasıyla oluşan arz yetersizliğinin gıda fiyatlarına da olumsuz yansıyabileceği söylenebilir. Bu konuda sosyal ve mali önlemler ile devletlerin rol ve fonksiyonlarında değişikliğe gitmesi ve meydana gelen afetlerin sonuçlarının üstlenilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that the number and effects of natural disasters have increased due to the effect of global warming. Among the natural disasters that have increased in number in Turkey in recent years, the state has an important role in combating the effects of forest fires, floods and especially earthquakes. It is seen that the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquake caused many negative effects on societies and individuals, including physical, social, environmental and economic. In this study, it is emphasized that the provinces in the earthquake zone in Turkey have a significant share in vegetable and fruit production, and that the supply chain was negatively affected by the decrease in agricultural production after the earthquake, and that due to the delayed delivery of aid to rural areas after the earthquake, the animals in that region perished and the livestock farming was significantly damaged by the earthquake. Agriculture and livestock farming were negatively affected by the recent earthquake, and it can be said that the supply chain disruption and the lack of supply resulting from the decrease in production amount may also have a negative impact on food prices. In this regard, it is necessary to change the roles and functions of states through social and financial measures and to undertake the consequences of disasters.