6 Şubat depremlerinin uzun dönemli psikopatolojik görünümü
Long-term psychopathological appearances of February 6 earthquakes
- Tez No: 943376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat depremlerinin uzun dönemli psikopatolojik görünümlerinin incelenmesidir. 6 Şubat tarihinde birçok ilde yıkıcı şekilde etkili olan depremlerin OHAL ilan edilen iller açısından psikopatolojik görünümleri değerlendirilmiştir. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde hazırlanmıştır. Tarama modeline göre hazırlanan araştırmalar var olan durumu tasvir eden araştırmalardır. Ayrıca ilişkisel tarama modelinden de bu araştırma kapsamında yararlanılmıştır. Bu araştırmanın evreni 6 Şubat Türkiye depremlerinden etkilenen 11 ilde ikamet eden 14 milyonun üzerindeki 18 ve üstü yaşa sahip kişilerdir. Araştırmanın ilk uygulama çalışma grubu ise aynı özelliklere sahip 384 kişiden oluşmaktadır. İkinci uygulama katılımcı grubu da aynı özelliklere sahip 384 kişiden oluşmaktadır. Evrenden seçilecek örneklem büyüklüğünde %95 güven aralığı %05 hata payı göz önünde bulundurulmuştur. Veri toplama araçlarının yanlış veya eksik uygulanması durumu nedeni ile her bir uygulama için 400 yakın veri toplanmıştır. Örneklem grubunun seçilmesinde kartopu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri, Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği ve Depremzedelerin Travmatik Stres Ölçeği kullanılmıştır. Veriler 2023 yılı temmuz ayında toplanmıştır. İkinci uygulama ise 2024 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi demografik verileri tanımlayıcı istatistikler kullanılarak sunulmuştur. Ayrıca seçilecek analizler arasında farklılık testleri, ilişki testleri ve regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma, depremin psikolojik etkilerinin uzun vadede azalma eğiliminde olduğunu, ancak bazı alanlarda (depresyon ve olumsuz benlik algısı) etkilerin devam ettiğini göstermiştir. Pozitif duygular artarken, negatif duygular azalmıştır. Travmatik stres ve anksiyete düzeyleri düşerken, depresyonda artış gözlenmiştir. Sonuçlar, deprem sonrası destek programlarının sürekliliğinin ve bireylerin ihtiyaçlarına odaklanılmasının önemini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the long-term psychopathological impacts of the February 6 earthquakes. It evaluates the psychopathological outcomes in provinces where a state of emergency was declared due to the devastating effects of the earthquakes on that date. This study was designed using the survey model, one of the quantitative research methods. Survey studies describe existing situations, and a relational survey model was also utilized within the scope of this research. The population of this study consists of individuals aged 18 and older residing in the 11 provinces affected by the February 6 earthquakes in Türkiye, representing over 14 million people. The first application sample group comprised 384 individuals with similar characteristics, and the second application group included another 384 participants with identical characteristics. The sample size was determined considering a 95% confidence interval and a 5% margin of error. Approximately 400 datasets were collected for each application phase to account for potential errors or incomplete data. The snowball sampling method was employed to select the sample group. The data collection tools used in the study included a Socio-Demographic Information Form, the Brief Symptom Inventory, the Positive and Negative Affect Schedule, and the Earthquake Survivors' Traumatic Stress Scale. The data were collected in July 2023, and the second application was conducted in May 2024. The analysis involved descriptive statistics for demographic variables, difference tests, correlation tests, and regression analysis. The study found that while psychological effects like traumatic stress and anxiety levels showed a decreasing trend over time, depression and negative self-perception persisted in some areas. Positive emotions increased, and negative emotions decreased. While the overall psychological effects of the earthquake appear to lessen over time, the persistence of certain issues highlights the importance of sustained support programs and interventions tailored to individuals' needs.