NFTs and copyright relationship under European copyright law: Current & future aspects
Avrupa Birliği telif hukuku kapsamında kapsamında NFT'ler (nitelikli fikri tapu) ve telif hakları arasındaki ilişki: Güncel ve gelecek yönleri
  1. Tez No: 915888
  2. Yazar: ESRA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. FREDERİCK MOSTERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King s College London England
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Blok zincir teknolojisi ile desteklenen Nitelikli Fikri Tapu (NFT), telif hakkı çalışmalarını temsil etme özelliği sayesinde fikri mülkiyet hukukunun araştırma alanına girmiştir. Bu çalışmanın amacı, ilgili teknolojinin Avrupa Birliği Dijital Tek Pazarının gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu belirlemektir. Araştırma, NFT madenciliği ve işlem faaliyetleri yoluyla telif haklarının ihlal edilmesi üzerine yapılan analizle başlamaktadır. Araştırmanın ilerleyen bölümlerinde NFT platformları aracılığı ile ortaya çıkan telif hakkı ihlallerine Avrupa Birliği'nin sorumluluk rejimi uygulanmaktadır. NFT işlemleri ve hakkın. tüketilmesi arasındaki ilişki daha sonra ilgili Avrupa Birliği yönetmelik ve direktifleri çerçevesinde incelenmiştir. Son olarak ise araştırmada NFT'lerin Avrupa Birliği Dijital Tek Pazarına katkısı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Non-Fungible Token (NFT), supported by blockchain technology has entered into the research field of intellectual property law with its ability to represent copyright works. The study aims to identify the contributions of the related technology to the development of the European Union Digital Single Market. The paper begins with the analysis the copyright violations by mining and transaction activities of Non-Fungible Tokens. Then the paper applies the European Union's responsibility regime for copyright violations occurred by means of NFT platforms. Afterwards, the relationship between NFT transactions and the concept of“exhaustion of right”is examined within the framework of the relevant European Union regulations and directives. At last, the paper evaluates the possible contribution of NFTs to EU's Digital Single Market.