Malign ve benign meme lezyonlarında difüzyon mr görüntüleme
Diffusion MR imaging in malign and benign breast lesions
  1. Tez No: 424884
  2. Yazar: DİLAN BEKTAŞ ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) meme kitlelerinde benign ve malign ayrımındaki yerinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Herhangi bir nedenle meme MRG çekilmiş 66 (26 benign, 40 malign) hasta çalışmaya dahil edildi. 66 lezyona yönelik rutin kontrastlı dinamik MRG ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DAG) uygulandı. Lezyonların kontrastlı MRG ve DAG özellikleri her bir lezyon için retrospektif olarak değerlendirildi. Lezyonların kontrastlanma paterni, kinetik eğrileri BIRADS sınıflamasına göre değerlendirildi. Apparent diffusion coefficient (ADC) ölçümleri iş istasyonunda DAG'lerden sayısal olarak elde edildi. Her hastanın karşı memesindeki normal fibroglandüler dokudan da (NFD) ADC değerleri ölçüldü. Benign, malign lezyonların ve NFD'nun ADC değerleri karşılaştırıldı. BULGULAR: Benign, malign lezyonların ve benign-malign olgularda NFD'nun ortalama ADC değerleri sırasıyla: 1,535 x 10-3 mm²/sn, 1,169 x 10-3 mm²/sn, 1,879 x10-3mm²/sn, 1,852 x10-3mm²/sn idi. NFD'nun ortalama ADC değerleri benign ve malign lezyonlarınkinden istatistiksel anlamlı olarak yüksekti. Malign lezyonların ortalama ADC değeri, benign lezyonların ortalama ADC değerinden istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (p < 0,001). SONUÇ: Benign ve malign meme lezyonlarının ayırt edilmesinde ADC değeri, lezyonların dinamik kontrastlanma eğrileri ve morfolojik kriterler ile birlikte kullanılabilecek yardımcı bir parametredir. DAG'nin meme MRG'sinde rutin olarak kullanılmasını önermekteyiz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Manyetik rezonans görüntüleme, difüzyon, meme, malign, benign
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study is to research the seperation benign and malign breast masses with diffusion-weighted magnetic resonance imaging (MRI). MATERIAL AND METHODS: 66 patients (26 benign, 40 malign) who have taken MRG for any purpose have been incorporated to the research. Rutin contrast enhancement dinamic MRI and diffusion weighted imaging (DWI) applied on 66 lesions. Contrast enhancement MRI and DWI charecteristics of lesions have been evaluated as retrospective for each lesion. Kinetic curves of contrast enhancement pattern of lesions have been evaluated in accordance with BIRADS classifications. Apparent diffusion coefficient (ADC) measurements have been obtained numerical from DWI's at work stations. Also, ADC values of normal fibrogranduler tissue (NFT) at opposite breast of each patient have been measured. ADC values of NFT, benign and malign lesions have been compared. RESULTS: Avarage ADC values of benign and malign lesions, NFT in benign and malign patients, were respectively: 1,535 x10-3 mm²/sn, 1,169 x10-3 mm²/sn, 1,879 x10-3 mm²/sn, 1,852 x10-3mm²/sn. Avarage ADC values of NFT were statistically significant higher than values of bening and malign lesions. Avarage ADC values of malign lesions were statistically significant lower than ADC rates of bening lesions (p < 0.001). CONCLUSION: Distinguish between bening and malign breast lesions with ADC values is an auxiliary paremeter which can be used together with dinamic contrast enhancement curves of lesions and morphological criterias. We suggest routinely usage of DWI during breast MRI. KEYWORDS: Magnetic resonance imaging, diffusion, breast, malign, benign