Denizcilik meslek lisesi öğretmenlerinin metaverse ortamını derslerine entegre etme süreçlerinin keşfedilmesi
Exploring the processes of maritime vocational high school teachers integrating the metaverse environment into their lessons
- Tez No: 915934
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında, Denizcilik Meslek Lisesinde görev yapan öğretmenlerin metaverse ortamını derslerine nasıl entegre ettiklerini araştırmak amaçlanmıştır. Nitel tek durum deseninin kullanıldığı çalışma, metaverse ortamına entegre simülatörlere sahip denizcilik meslek lisesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri bu teknolojilerin entegre edildiği üç dersi veren beş öğretmenden görüşme, gözlem ve yıllık planlar/ders materyalleri yoluyla toplanmıştır. Verilerin toplanma sürecinde 16 hafta boyunca farklı günlerde her bir öğretmenin iki dersinde sınıf-içi gözlemler gözlem formu ve öğretmenlere yönelik yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler, tümevarımcı analiz yoluyla analiz edilmiş ve kodlar, alt-temalar ve temalar oluşturulmuştur. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin metaverse ortamına entegrasyon süreçlerinde, öğretmen yönelimli uygulamalar kullandıklarını ve öğrencileri gruplayarak onlara çeşitli roller vererek, komutlarını yapmalarını sağladıklarını göstermiştir. Öğretmenlerin teknoloji entegrasyonlarını etkileyen en önemli faktörlerin“Yenilikle ilgili deneyimler”,“Kullanım Sonuçları ile ilgili deneyimler”,“Kullanıma karşı hisler”ve“Kullanım ile ilgili inançlar”temaları altında toplandığı ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin teknoloji entegrasyonlarını etkileyen sınıf içi kullanımlarında karşılaştıkları zorluklar altyapı eksikliğinden, kullanımı bilmemekten kaynaklanmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre özellikle metaverse ortamına entegre simülatör yazılımının tüm içeriği barındırmaması ve SG gözlük sayısı öğretmenlerin uygulamalarında öğrencileri gruplayarak uygulamalarını yapmalarına neden olmuştur. Bu tez çalışmasının sonuçları yeni bir teknolojinin bir öğrenme ortamında etkili entegrasyonunun sağlanması için uygulayıcılara ve politikacılara önemli öngörüler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate how teachers working in Maritime Vocational High School integrate metaverse integrated simulators into their lessons. Using a qualitative single case design, the study was conducted in a maritime vocational high school with simulators integrated into the metaverse environment. Data were collected from five teachers teaching three courses in which these technologies were integrated through interviews, observations and annual plans/lesson materials. In the data collection process, an observation form for classroom observations in two lessons of each teacher on different days for 16 weeks and a semi-structured interview form for teachers were used. The data were analyzed through inductive analysis and codes, sub-themes and themes were created. The results of the study showed that the teachers used teacher-oriented practices in the integration process of the metaverse environment and grouped the students and gave them various roles to carry out their commands. It was revealed that the most important factors affecting teachers' technology integration were gathered under the themes of“Experiences with innovation”,“Experiences with results of use”,“Feelings towards use”and“Beliefs about use”. The difficulties faced by teachers in their classroom use that affect technology integration stem from lack of infrastructure and not knowing how to use it. According to the results of the research, especially the fact that the simulator software integrated into the metaverse environment did not contain all the content and the number of SG glasses caused teachers to group students in their applications. The results of this thesis provide important insights for practitioners and policy makers to ensure the effective integration of a new technology in a learning environment.