Bağımsız denetim raporunda kilit denetim konuları-sağlık sektöründe örnek bir uygulama
Key audit matters in the independent audit report-an exemplary practice in the healthcare sector
- Tez No: 915966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU CELAYİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sanayi Devrimi ile insan hayatında meydana gelen gelişim ve değişimler aynı zamanda ticaret hayatını da etkilemiştir. Bu gelişmelerle beraber birçok alanda yenilikler yaşanmış. Ticarî işlemlerin önemli parçasından biri olan muhasebe – denetim de bu durumdan etkilenmiştir. Çünkü muhasebe- denetim ticari hayatın vazgeçilmez bir halkasıdır. 21. Yüzyılda Amerika başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde meydana gelen finansal skandallar sonrası, Uluslararası Denetim ve Güvence Standartları Kurulu (IAASB) muhasebe denetimi standartları üzerinde değişikliğe gitme kararı almıştır. Yapılan kapsamlı araştırmalar neticesinde, uluslararası denetim standartlarında yenilikler ve revize çalışmalar yapılmıştır. Birçok standart yeniden düzenlenirken bir kısmı ilk defa standartlara eklenmiştir. Bunlar arasında“701 Kilit Denetim Konuları/Bulguları”başlıklı standart denetim raporlarında bulunması gereken standart olarak listeye eklenmiştir. Bağımsız denetimi yürüten denetim firmaları ya da bağımsız denetçiler tarafından oluşturulan denetim raporlarının tarafsız, daha şeffaf, daha güvenilir ve daha anlaşılır bilginin sunulması beklenmiştir. Denetim raporlarının daha kapsamlı olması talep edilerek, denetim raporlarına kilit denetim konuları başlıklı bölüm eklenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Böylece, düzenlenen bağımsız denetim raporlarının standart düzenlerinden farklı olarak, denetimi yürütülen firmaya ait daha net veriler içermesi hedeflenmiştir. Avrupa ülkelerinde uygulanmaya başlanan değişim ve revize çalışmalar, kurulan birlikler vasıtasıyla zamanla diğer ülkeler tarafında da çalışma düzenlerinde uygulanmaya başlanmıştır. 701 nolu standart, Türkiye'de 2017 yılında borsa da işlem gören firmalarda uygulanırken, 2018 yılı itibari ile zorunlu olarak yapılan denetim çalışmalarının tamamında yer alması koşulu ile denetim raporlarında olması gerektiği şekli ile yer verilmeye başlanıştır.
Özet (Çeviri)
The development and changes that occurred in human life with the Industrial Revolution also affected the commercial life. With these developments, innovations have been experienced in many aeras. Accounting- auditing, which is one of the important parts of commercial transactions, has also been affected by this situation. Because accounting and auditing is an indispensable link of commercial life. In the 21th century, after the financial scandals that occurred in America and other European countries, the International Auditing and Assurance Standards Board (IAASB) decided to change the accounting auditing standards. As a result of extensive research, innovations and revisions have been made in international auditing standards. While many standards have been revised, some of them have been added to the standards for the first time. Among these, the standard title“701 Key Audit Matters/Findings”has been added to the list as a standard that should be included in audit reports. Audit reports prepared by audit firms or independent auditors conductions independent audits are expected to present objective, more transparent, more reliable and more understandable information. Audit reports were requested to be more comprehensive and a section title“key audit matters”was added to the audit reports. Thus, it is aimed to ensure that the independent audit reports issued contain clearer data on the company being audited, unlike the standard schemes. The changes and revisions started to be implemented in European countries have started to be implemented by other countries in their working orders over time through the unions established. Standards No. 701, while being applied to companies traded on the stock exchange in Turkey in 2017, and as of 2018, it has started to be included in the audit reports as it should be, provided that it is included in all of the mandatory audit work performed as of 2018.