Yerel yönetimlerde algılanan hizmet kalitesinin kurumsal itibar üzerindeki etkisi Beyoğlu Belediyesi örneği
The Effect of perceived service quality on corporate reputation in local governments Beyoğlu Municipality example
- Tez No: 915972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Sociology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde spor hizmetleri, bireylerin sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanması, sosyal etkileşimlerini artırması ve genel refah düzeylerini yükseltmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Yerel yönetimlerin sunduğu spor hizmetleri, toplumsal sağlığın korunması ve iyileştirilmesi için kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, gençlik ve spor hizmetlerinin kalitesi ve bu hizmetlerin algılanma biçimi hem bireysel hem de toplumsal düzeyde önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde sunulan gençlik ve spor hizmetlerinden faydalanan bireylerin memnuniyet düzeylerini ve algılarını çeşitli analiz yöntemleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, gençlik ve spor hizmetlerinden faydalanan bireylerin demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerine göre hizmet memnuniyeti ve algılarının nasıl şekillendiğini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak kapsamlı analizler yapılmıştır. Elde edilen bulgular, hizmet memnuniyetini etkileyen faktörleri detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. İtibar ve kurumsal itibar yönetimi konuları, hizmet kalitesi algısıyla yakından ilişkilidir. Kurumsal itibar, bir işletme veya kurumun toplum nezdindeki genel algısını ve güvenilirliğini temsil eder. Hizmet kalitesinin yüksek olması, kurumsal itibarın olumlu bir şekilde algılanmasını sağlar. Bu çalışmada, spor hizmetlerinden faydalanan bireylerin hizmet kalitesi algıları ve bu algının kurumsal itibar üzerindeki etkileri de detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın temel bulguları, Beyoğlu ilçesindeki spor hizmetlerinden faydalanan bireylerin cinsiyet, ikamet durumu, ücretsiz hizmet durumu, sıra bekleme süresi, yaş, iletişim şekli, hizmetten faydalanan kişi, gelir durumu, eğitim durumu ve medeni hali gibi demografik ve sosyo-ekonomik özelliklerinin hizmet memnuniyeti ve algılarına nasıl yansıdığını göstermektedir. Bu bulgular, hizmetlerin daha etkili ve hedefli bir şekilde sunulmasına yönelik önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, sports services are of great importance for individuals to acquire healthy living habits, increase their social interactions, and improve their general welfare. Sports services provided by local governments play a critical role in protecting and enhancing social health. In this context, the quality of youth and sports services and the way these services are perceived have significant consequences at both individual and societal levels. This study aims to examine the satisfaction levels and perceptions of individuals who benefit from youth and sports services offered in the Beyoğlu district of Istanbul through various analysis methods. The study's primary purpose is to determine how the service satisfaction and perceptions of individuals who benefit from youth and sports services are shaped according to their demographic and socio-economic characteristics. In line with this purpose, comprehensive analyses were conducted using various statistical methods. The findings reveal the factors affecting service satisfaction in detail. Reputation and corporate reputation management issues are closely related to service quality perception. Corporate reputation represents the general perception and credibility of a business or organization in the eyes of society. High service quality ensures a positive perception of corporate reputation. In this study, the perceptions of service quality of individuals benefiting from sports services and the effects of this perception on corporate reputation are also examined in detail. The main findings of the study show how demographic and socio-economic characteristics such as gender, residence status and duration, free service status, queue waiting duration, age, communication type, service beneficiary, income status, educational status, and marital status of individuals benefiting from sports services in Beyoğlu district are reflected in service satisfaction and perceptions. These findings provide important clues for more effective and targeted service delivery.