İnfrarenal aortanın kompleks duvar patolojilerinin 'kissing' stent-greft tekniği ile endovasküler tedavisi
Endovascular treatment of complex wall pathologies of the infrarenal aorta using the 'kissing' stent-graft technique
- Tez No: 915980
- Danışmanlar: PROF. ERHAN TURGUT ILGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Abdominal aort patolojileri, özellikle infrarenal ve bifurkasyon düzeyinde ortaya çıkan sakküler anevrizmalar, izole diseksiyonlar, intramural hematomlar, penetran aortik ülserler ve psödoanevrizmalar gibi vasküler lezyonlar, ciddi klinik komplikasyonlara yol açabilecek kompleks durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı Anjiografi ve Girişimsel Radyoloji biriminde 2017 ile 2024 tarihleri arasında infrarenal aortanın sakküler anevrizma, penetran aort ülseri, izole diseksiyon, intramural hematom ve psödoanevrizma nedeniyle her iki ana femoral arterden perkütan girişim ile endovasküler“kissing”tekniği ile stent-greft tedavisi uygulanan 20 hastanın bilgileri ve radyolojik incelemeleri değerlendirilmiştir. Güncel literatürü taradığımızda PAÜ, İMH, İAAD, SaAAA ve AAP'ın endovasküler tedavisinde genel olarak EVAR tekniklerinin başarıyla uygulandığını görmekteyiz. Bizim tekniğin femoral perkütan yaklaşım ile yapılabilmesi (en geniş 10F girişim) bu nedenle genel anestezi ve hatta sedasyon bile gerektirmeden lokal anestezi ile uygulanabilmesi önemli üstünlüğüdür. Ayrıca olgularımızın günübirlik yatışı takiben taburcu edebilmemiz, işlemi %100 teknik başarı ile sonuçlanması, işlem ile ilgili majör komplikasyon ve mortalite gelişmemesi çalışmamızın diğer üstünlüklerindendir. Literatüre baktığımızda, infrarenal abdominal aortanın kompleks duvar patolojilerinin EVAR dışı yöntemlerle tedavisinde mevcut olan yayınlar sadece olgu sunum ve serileri olarak yer almaktadır. Literatürde İAAD olgularının tedavisinde“kissing”stent-greft kullanımı tanımlanmış olsa da, infrarenal abdominal aorta ve ana iliak arterlere uzanan PAÜ, İMH ve SaAAA olgularının tedavisinde yapılan çalışmamız bu teknikle ilk kez uygulanarak benzersiz bir çalışma olma özelliği taşımaktadır. Bu bakımdan literatürde ilk çalışma olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, SaAAA, İAAD ,İMH, PAÜ ve AAP gibi infrarenal aortanın kompleks duvar patolojilerinin endovasküler olarak“kissing”stent-greftler ile tedavi edilebileceğini göstermekte olup, özellikle yüksek riskli hastalar ve ciddi periferik vasküler hastalığı olanlarda üstünlüklere sahiptir ve güvenli bir şekilde uygulanabilir. Bu tekniğin tanımlanan patolojileri etkili bir şekilde tedavi edip rüptürü önleyip önlemediğini belirlemek için daha fazla deneyim ve araştırma gereklidir.
Özet (Çeviri)
Abdominal aortic pathologies, particularly saccular aneurysms, isolated dissections, intramural hematomas, penetrating aortic ulcers, and pseudoaneurysms that occur at the infrarenal and bifurcation levels, present complex vascular lesions that may lead to serious clinical complications. In this study, the data and radiological examinations of 20 patients who underwent stent-graft treatment with the endovascular“kissing”technique via percutaneous access through both common femoral arteries due to saccular aneurysms, penetrating aortic ulcers, isolated dissections, intramural hematomas, and pseudoaneurysms of the infrarenal aorta between 2017 and 2024 at the Department of Radiology, Angiography, and Interventional Radiology Unit of Gazi University Faculty of Medicine Hospital were evaluated. A review of the current literature reveals that EVAR techniques have generally been successfully applied in the endovascular treatment of PAU, IMH, IAAD, SaAAA, and AAP. The fact that our technique can be performed via femoral percutaneous access (with a maximum of 10F entry), thus allowing for application under local anesthesia without the need for general anesthesia or even sedation, represents a significant advantage. Additionally, the ability to discharge our cases after day-long hospitalization, the 100% technical success of the procedure, and the absence of major complications and mortality related to the procedure are further strengths of our study. In the literature, studies on the treatment of complex wall pathologies of the infrarenal abdominal aorta by methods other than EVAR are available only in the form of case reports and series. Although the use of“kissing”stent-grafts has been described for the treatment of IAAD cases, our study is unique in that it is the first to apply this technique in the treatment of PAU, IMH, and SaAAA cases extending to the infrarenal abdominal aorta and common iliac arteries. In this respect, it stands out as the first study in the literature. This study demonstrates that complex wall pathologies of the infrarenal aorta, such as SaAAA, IAAD, IMH, PAU, and AAP, can be treated endovascularly with“kissing”stent-grafts, offering advantages, particularly in high-risk patients and those with severe peripheral vascular disease, and can be safely applied. Further experience and research are needed to determine whether this technique effectively treats the described pathologies and prevents rupture.