Otomatik katılımlı, devlet destekli bireysel emeklilik sistemi ve ABD-Türkiye karşılaştırması
Automatic enrollment, state supported individual retirement system and comparison of USA-Türkiye
  1. Tez No: 915979
  2. Yazar: ESRA GÜMÜŞ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve ABD'deki bireysel emeklilik sistemlerinin yapısal ve işleyiş özelliklerini karşılaştırarak, Türkiye'deki sistemin sürdürülebilirliğini artırmak için yapılabilecek iyileştirmeleri incelemektir. Çalışmada, özellikle Türkiye'deki Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ABD'deki 401(k) ve IRA planlarının avantaj ve dezavantajları ele alınarak, sürdürülebilir bir emeklilik sisteminin nasıl oluşturulabileceği değerlendirilmiştir. Çalışmada, literatür incelemesinin ardından karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılarak Türkiye ve ABD'deki bireysel emeklilik sistemleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar, yasal düzenlemeler, katılım oranları, devlet katkıları, yatırım araçları ve vergi avantajları gibi kriterler açısından incelenmiştir. Ayrıca, sistemlerin sürdürülebilirliklerine yönelik faktörler derinlemesine analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Türkiye'deki BES, devlet katkıları ve otomatik katılım uygulamalarıyla yaygınlaştırılmış olmasına rağmen, erken çıkış oranları ve finansal okuryazarlık eksiklikleri sürdürülebilirlik açısından önemli sorunlar yaratmaktadır. ABD'de ise 401(k) ve IRA planlarının sunduğu vergi avantajları ve geniş yatırım seçenekleri, uzun vadeli tasarrufları teşvik etmektedir. Türkiye'deki sistemin sürdürülebilirliğini artırmak için finansal okuryazarlığın geliştirilmesi, fon yönetiminde şeffaflık ve maliyetlerin azaltılması, erken çıkışları caydırıcı teşvikler sunulması ve vergi avantajlarının artırılması gerekmektedir. ABD'deki başarılı uygulamalardan çıkarılacak dersler, Türkiye'deki bireysel emeklilik sisteminin daha etkin ve sürdürülebilir hale getirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to compare the structural and operational features of individual retirement systems in Turkey and the USA and to examine the improvements that can be made to increase the sustainability of the system in Turkey. In the study, the advantages and disadvantages of the Individual Retirement System (BES) in Turkey and the 401(k) and IRA plans in the USA were addressed, and how a sustainable retirement system could be established was evaluated. In the study, after the literature review, the similarities and differences between the individual retirement systems in Turkey and the USA were examined in terms of criteria such as legal regulations, participation rates, government contributions, investment instruments and tax advantages using the comparative analysis method. In addition, the factors related to the sustainability of the systems were analyzed in depth. According to the research findings, although the BES in Turkey has been widespread with government contributions and automatic participation practices, early exit rates and lack of financial literacy create significant problems in terms of sustainability. In the USA, the tax advantages and wide investment options offered by 401(k) and IRA plans encourage long-term savings. In order to increase the sustainability of the system in Turkey, financial literacy needs to be improved, transparency and costs in fund management need to be reduced, incentives that discourage early withdrawals need to be provided, and tax advantages need to be increased. Lessons learned from successful practices in the US can contribute to making the individual retirement system in Turkey more effective and sustainable.