تمويل المشروعات الصّغيرة والمتوسّطة وإسهامها في التّنمية الاقتصادية: اليمن نموذجاً
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri destekleme ve ekonomi gelişimi üzerinde etkisi: Yemen örneği
  1. Tez No: 915988
  2. Yazar: GARALLAH ABDULLAH SALEH AL-MALGAMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAGOMEDBASİR GASANOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Çalışmada, 2011-2019 yılları arasında yapılan bir uygulama çalışmasıyla Kobİ'lerin gelişimine ilişkin beklentiler ve Yemen'deki ekonomik kalkınmaya katkıları tartışıldı. Çalışma, fonlamanın ve idari ve teknik kısıtlamaların Yemen'deki Kobİ'lerin başarısı üzerindeki etkisini göstermeyi ve netleştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Yemen'deki Kobİ'lerin karşılaştığı finansman kısıtlamalarına ve idari ve teknik kısıtlamalara çözüm önermeyi amaçladı. Çalışma endüktif yaklaşım, analitik açıklayıcı yaklaşım ve çıkarım yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirilmiştır. Araştırma, Kobİ'lerin verimliliği üzerinde finansman ve idari ve teknik kısıtlamalar üzerinde önemli bir etki olduğunu ve böylece Yemen ekonomisinin büyümesini etkilediğini ortaya koydu. Yemen'deki projelerin finansmanı ve idari ve teknik kısıtlamalar sorununu ele almak için bir dizi tavsiyede de bulunuldu.
Özet (Çeviri)
the study examined the prospects for the development of SMEs and their contribution to economic development in Yemen through an applied study between 2011 and 2019. The study aimed to demonstrate and clarify the impact of funding, administrative and technical constraints on the success of small and medium-sized enterprises in Yemen. It also aimed to propose solutions to funding constraints and administrative and technical constraints faced by small and medium-sized enterprises in Yemen. The study was carried out using the extrapolation, analytical descriptive and deductive methods. The study found that there was a significant impact on the growth of the Yemeni economy on funding, administrative and technical constraints on the efficiency of small and medium-sized enterprises. A set of recommendations was also made to address the problem of funding, administrative and technical constraints on projects in Yemen.