Kadın Futbol 1. Liginde oynayan sporcuların Futbolbranşına yönelmesinde aile çevre ve toplumunsurlarının etkisinin araştırılması
A study exploring the influence of family, socialenvironment, and societal factors on women's decisionto play professional Football in the women's football
  1. Tez No: 915989
  2. Yazar: MELİS KARAKOYUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kadın Futbol 1. Ligi'nde oynayan sporcuların futbola yönelmesinde aile, çevre ve toplum faktörlerinin etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini 2023-2024 sezonunda Türkiye kadın futbol 1. liginde mücadele eden 408 sporcu oluşturmuştur. Örneklemi ise bu ligde yer alan 240 sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı, 4 soruluk kişisel bilgi formu ve 'Spora Başlama Nedenleri ve Beklentileri' ölçeğinden oluşmaktadır. Veriler SPSS programıyla analiz edilmiş, normallik sınaması sonrası t-testi ve Oneway ANOVA uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of family, environment, and societal factors on the inclination of athletes competing in the Women's Football 1st League towards football. The study population comprises 408 athletes from the 2023-2024 season of Turkey's Women's Football 1st League, while the sample includes 240 athletes. Data were collected using a 4-item personal information form and the“Reasons for Starting Sports and Expectations”scale. Analyses were conducted using SPSS, with t-tests and Oneway ANOVA applied after normality testing.