Belemedik Tabiat Parkının biyotop haritalaması
Biotope mapping of Belemedik Nature Park
- Tez No: 916006
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Biyotop, belirli flora, fauna ve çevresel koşulların bir araya geldiği doğal yaşam alanını ifade ederken, biyotop haritalama, bu alanların detaylı analiz ve haritalandırma süreci olarak, özellikle korunan alanların etkin yönetimi, ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilir planlama kararlarının alınmasında önemli bir araçtır. Ayrıca biyotop haritaları, mekânsal planlamalar için altlık veri niteliğindedir. Bu çalışmada, Adana'nın Pozantı ilçesinde Toros Dağları'nın eteklerinde yer alan Belemedik Tabiat Parkı'nın biyotoplarının belirlenmesi ve haritalanması amaçlanmıştır. Çalışmada, CORINE Biyotop Projesi'nin sınıflandırma sistemi ve NUTS sistemi temel alınarak biyotop tiplerinin kodlaması gerçekleştirilmiş; arazi gözlemleri ve analizler sonucunda 5 ana biyotop kategorisi altında sınıflandırılan 13 alt biyotop tipi detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Araştırma bulguları, özellikle orman biyotoplarının parkın doğal yapısında baskın bir role sahip olduğunu, çalılık ve çayırlık alanların biyolojik çeşitliliğe önemli katkılar sunduğunu, tatlı su ekosistemlerinin ise korunması gereken kritik habitatlar olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, elde edilen biyotop haritaları, Belemedik Tabiat Parkı'nın ekolojik ve kültürel sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyecek planlama ve koruma stratejileri için güçlü bir temel oluşturmakta; bu çalışma, tabiat parklarının yönetiminde biyotop temelli planlama yaklaşımlarına örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
While biotope refers to the natural habitat where certain flora, fauna and environmental conditions come together, biotope mapping is an important tool, especially in the effective management of protected areas, preservation of ecological balance and sustainable planning decisions, as a detailed analysis and mapping process of these areas. In addition, biotope maps are base data for spatial planning. This study aimed to determine and map the biotopes of Belemedik Nature Park located at the foothills of the Toros Mountains in the Pozantı district of Adana. In the study, the coding of biotope types was carried out based on the classification system of the CORINE Biotope Project and the NUTS system; as a result of field observations and analyses, 13 sub-biotope types classified under 5 main biotope categories were defined in detail. The research findings reveal that forest biotopes in particular have a dominant role in the natural structure of the park, that shrub and meadow areas make significant contributions to biodiversity, and that freshwater ecosystems are critical habitats that need to be protected. As a result, the obtained biotope maps provide a strong basis for planning and protection strategies that will support the ecological and cultural sustainability goals of Belemedik Nature Park; this study is an example of biotope-based planning approaches in the management of nature parks.