Ratlarda bilateral adneksiyal torsiyon detorsiyon modelinde mirnaların rolünün ve melatonin etkilerinin histolojik ve moleküler düzeyde incelenmesi
Histological and molecular investigation of the role of mirnas and the effects of melatonin in the bilateral adnexal torsion detorsion model in rats
- Tez No: 916014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSEL SAPMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genetics, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Adneksiyal torsiyon detorsiyon modelinde melatonin kullanımının over folikül rezervi, SMAD7 immün lokalizasyonu ve SMAD7 ile ilişkili miRNA (miRNA-182,-21,-92) ekspresyonu üzerindeki etkilerini histopatolojik ve moleküler olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: 28 erişkin dişi rat 4 gruba (n=7) ayrılmıştır. Genel anestezi altında Grup 1 (G1)'de hiçbir işlem yapılmamıştır. G2'de, adnekslerde 2 saat Torsiyon – 2 saat Detorsiyon uygulanmıştır. G3'de TD+çözücü grubu ve G4'de TD+melatonin grubunda sırasıyla etanol ve melatonin detorsiyondan 15 dk önce intraperitoneal(ip) olarak uygulanmıştır. Deneyin ardından alınan ovaryum dokusu ve kan örneklerinin, histopatolojik, moleküler ve biyokimyasal analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamız, G2'de foliküllerde atrofi ve atretik yapıların gözlendiğini G4'de atretik foliküllerin azaldığını ve sağlıklı folikül yapısının korunduğunu göstermiştir. Ayrıca, G2 grubunda bağ dokusunda artış ve vasküler konjesyon gözlenirken, G4 te bu bulgular azalmıştır. SMAD7 protein ekspresyonunun G2'de azaldığı, G4'de arttığı gözlenmiştir. G2'de yüksek TOS seviyeleri ve düşük TAS seviyeleri, G4'de düşük TOS ve yüksek TAS seviyeleri gözlenmiştir. miRNA-21 regülasyonunun G2 ve G3'de G1'e göre anlamlı derecede azaldığı, G4'de G1'e benzer seviyelerde bulunduğu saptanmıştır. miRNA-182'nin kontrol grubuna göre G2 ve G3'de düşüş gösterdiği, G4'de anlamlı bir değişiklik gözlenmediği saptanmıştır. miRNA-92 regülasyonunun G2 ve G3'de azalması kontrol grubuna göre anlamlı bulunmuştur. G4'de miRNA-92'nin ekspresyon seviyeleri G1'e benzer saptanmıştır. Sonuç: Bulgularımıza göre, ratlarda adneksiyal torsiyon-detorsiyon modelinde, melatonin kullanımının overlerin folikül yapısının korunmasında, bağ dokusunun düzenlenmesinde ve apoptozun kontrol altına alınmasında etkisi olduğu, miRNAlar ve SMAD7 gen ekspresyonu ile gösterilmiştir. Melatoninin, adneksiyal torsiyonunun ve detorsiyonunun yol açtığı hasarın önlenmesi ve iyileştirilmesinde potansiyel bir tedavi ajanı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine histopathologically and molecularly the effects of melatonin use on ovarian follicle reserve, SMAD7 immune localization and SMAD7-related miRNA (miRNA-182,-21,-92) expression in the adnexal torsion-detorsion model. Materials and Methods: Twenty-eight adult female rats were divided into four groups (n=7). No procedure was performed on Group 1 (G1) under general anesthesia. In Group 2 (G2), a 2-hour torsion followed by a 2-hour detorsion (TD) was applied to the adnexia. In Group 3 (G3), the TD+solvent group, and in Group 4 (G4), the TD+melatonin group, ethanol and melatonin were administered intraperitoneally (ip) 15 minutes before detorsion, respectively. Histopathological, molecular, and biochemical analyses were performed on the ovarian tissue and blood samples collected after the experiment Results: Our study showed that in Group 2 (G2), follicular atrophy and athretic structures were observed, while in Group 4 (G4), cystic follicles decreased, and healthy follicular structure was preserved. Additionally, an increase in connective tissue and vascular congestion was noted in Group 2, while these findings diminished in Group 4. The expression of SMAD7 protein was found to be decreased in Group 2 and increased in Group 4. High levels of TOS and low levels of TAS were observed in Group 2, whereas low TOS and high TAS levels were noted in Group 4. Regulation of miRNA-21 significantly decreased in Groups 2 and 3 compared to Group 1, while in Group 4, it was found to be at levels similar to Group 1. miRNA-182 showed a decline in Groups 2 and 3 compared to the control group, while no significant change was observed in Group 4. The regulation of miRNA-92 decreased in Groups 2 and 3 compared to the control group, and expression levels of miRNA-92 in Group 4 were similar to those in Group 1. Conclusion: According to our findings, the use of melatonin in the rat model of adnexal torsion-detorsion has demonstrated an effect on the preservation of ovarian follicular structure, regulation of connective tissue, and control of apoptosis, as shown by the expression levels of miRNAs and SMAD7. It is suggested that melatonin may serve as a potential therapeutic agent in preventing and improving the damage caused by adnexal torsion and detorsion.