Acil ve yoğun bakım birimlerinde çalışan hemşirelerin iletişim becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of communication skills of nurses working in emergency and intensive care units
- Tez No: 916016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma ile özellikli alanlarda çalışan hemşirelerin iletişim becerilerinin değerlendirilerek verilen bakımın kalitesinin artmasına katkı sağlanması amacıyla yapıldı. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Bu çalışma bir eğitim ve araştırma hastanesinin yetişkin yoğun bakım ve yetişkin acil servis birimlerinde çalışan, dahil etme ve dışlama kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşireler ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri; sosyodemografik veri formu ve sağlık profesyonelleri için iletişim becerileri ölçeği (HP-CSS-TR) kullanılarak toplanmıştır. Verilerinin analizleri“Statistical Package for Social Sciences (SPSS)”v27 istatistiksel analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Hemşirelerin %62'sinin kadın, %72'si lisans mezunu olduğu ve %65,5'inin yoğun bakım birimlerinde çalıştığı belirlenmiştir (n=200). Hemşirelerin Sağlık Çalışanlarına Yönelik İletişim Becerileri Ölçeğine verdikleri yanıtlardan elde edilen ortalama puanın 88,25±13,14 olduğu (108 puan üzerinden) bulunmuştur. Sağlık profesyonelleri için iletişim becerileri ölçeği alt boyutları; empati puan ortalaması 25,48±4,22, bilgilendirici iletişim puan ortalaması 28,98±4,50, saygı puan ortalaması 15,63±2,45 ve sosyal beceri alt puanı 18,16±3,65 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin, iletişim becerileri ölçeğinin alt boyutlarının tamamından ortalamanın üzerinde puan aldığı saptanmıştır. Hemşirelerin iletişim becerilerinin daima yüksek düzeyde tutulması verilen hizmetin kalitesini arttıracaktır. Hizmet içi eğitimlerle iletişim eğitimleri düzenlenmeli ve hemşirelerin iletişim beceri düzeyleri aralıklı olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the goal of assessing the communication skills of nurses working in specialized fields and contributing to the enhancement of the quality of care provided. The research is descriptive and relationship seeking. It was carried out with nurses employed in the adult intensive care unit and adult emergency department of a training and research hospital, who met the inclusion and exclusion criteria and consented to participate. Data for the research were collected using a sociodemographic questionnaire and the Health Professionals Communication Skills Scale (HP-CSS-TR). The analysis of the data was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 27. It was determined that 62% of the nurses were female, 72% held a bachelor's degree, and 65.5% worked in intensive care units. The mean score for the nurses' responses on the Health Professionals Communication Skills Scale was 88.25 ± 13.14 (out of a possible 108 points). The subscale averages of the Health Professionals Communication Skills Scale were as follows: empathy mean score 25.48 ± 4.22, informational communication mean score 28.98 ± 4.50, respect mean score 15.63 ± 2.45, and social skills subscore 18.16 ± 3.65. Based on these findings, it was observed that the nurses scored above average in all subscales of the communication skills scale. Ensuring that nurses consistently maintain high communication skills will enhance the quality of the services provided. Communication training should be integrated into in-service education programs, and the communication proficiency levels of nurses should be periodically evaluated.