Q-faktörü ayarlanabilen bir bisiklet prototipinin tasarımı, imalatı ve anaerobik performans testleri
Design, manufacture and anaerobic performance testing of an adjustable Q-factor cycling prototype
- Tez No: 916047
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; kullanıcıya özel ayarlanabilen Q Faktör'ün kullanımına imkân verecek bir bisiklet ergometresi prototipinin tasarımı, imalatı ve laboratuvar koşullarında mevcut diğer ergometreler ile karşılaştırmalı performans testlerinin yapılması amaçlanmıştır. Prototip kontrolü için elektronik otomasyon sistemi (PLC+HMI) geliştirilmiş ve direnç olarak servo motor kullanılmıştır. Ayrıca geliştirilen prototipte Q-Faktörü (Pedal Açıklığı) ayarlayabilmek için bir kayar pedal sistemi geliştirilmiştir. Kullanıcıya ait bilgilerin ve test protokol verilerinin girilmesi için“Diascreen”programında arayüz oluşturulmuştur. Araştırmanın deneysel kısmında, Q Faktörü sabit olan Lode (Q-147), Monark (Q-150) ve Prototip (Bireysel tercih edilen Q- 177,6 19,8) ergometreleri üzerinde anaerobik güç ve kapasite testi gerçekleştirilmiştir ve bu testlere ait elektromiyografi / ko-aktivasyon, diz mediolateral yer değişim verileri toplanmıştır. Ergometrelerdeki farkları değerlendirmek amacıyla tek yönlü tekrarlı ölçümler varyans analizi (one-way repeated ANOVA), çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni düzeltmesi yöntemi, ergometreler arasındaki test-tekrar test güvenilirliği sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC), iki ölçüm yöntemi arasındaki uyumu ve metot farklılıklarını değerlendirmek için Bland-Altman grafik çizimleri verilerin analizinde kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık seviyesi p ≤ 0,05 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, pik güç çıktısı Lode, Monark, Prototip için sırasıyla; 860,19±140; 918,77±134,60; 943,22±130,04 olarak (p0,05). Sonuç olarak, bireysel olarak tercih edilen Q- Faktör aralığı diğer ergometrelere göre en yüksek güç çıktısını vermekle birlikte geliştirilen prototipin altın standart olarak kabul edilen diğer ergometrelerle karşılaştırıldığında anaerobik güç ve kapasite çıktılarını güvenilir bir şekilde sağladığı ortaya konmuştur. Prototipe ait veriler diğer ergometrelerle yüksek korelasyona sahiptir. Kayar pedal mekanizması, yerli ve kullanıcı dostu yazılım- arayüze sahip, daha uygun maliyetli, anaerobik performansı test edebilen prototip aşamasındaki sabit bir bisiklet ergometresinin spor bilimlerine kazandırılması mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to create a bicycle ergometer prototype that allows for customized Q Factor modifications, and to build it and test its performance in a laboratory setting. For prototype control, an electronic automation system (PLC + HMI) was created, and the resistance mechanism was a servo motor. In addition, a sliding pedal system was created to modify the prototype's Q Factor (Pedal Width). The Diascreen software was designed to have an interface for entering test protocol data and user information. Anaerobic power and capacity testing were carried out on ergometers Lode (Q-147), Monark (Q-150), and the prototype (Self-selected Q-177.6 ± 19.8) with a fixed Q Factor during the project's experimental stage. Data from these tests, including electromyography and co-activation and knee mediolateral displacement, were collected. The agreement between the two measurement methods and method differences were assessed using Bland-Altman graphs, one-way repeated measures analysis of variance (one-way repeated ANOVA), the Bonferroni correction method for multiple comparisons, the intraclass correlation coefficient (ICC) for test-retest reliability between ergometers, and other techniques. The acceptable level for statistical significance was established at p < 0.05. The results showed that the fatigue index was 40.92±9.73; 57.37±7.12; 59.61±6.49 (p0.05). Consequently, it was determined that the constructed prototype reliably generated anaerobic power and capacity outputs in comparison to other ergometers that were considered gold standards, even if the personally selected Q-Factor range produced the maximum power output when compared to other ergometers. There is a strong correlation between the prototype's data and those from other ergometers. Sports scientists will now be able to use a stationary bicycle ergometer that is still in the prototype stage. It features a sliding pedal mechanism, a user-friendly local software interface, is more inexpensive, and can measure anaerobic performance.