Diz artroplasti ameliyatlarında istenmeyen perioperatif hipotermi insidansı ile ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of risk factors associated with inadvertent perioperative hypothermia incidence in knee arthroplasty surgeries
- Tez No: 916072
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Bu çalışma diz artroplasti ameliyatlarında istenmeyen perioperatif hipotermi insidansı ve ilişkili risk faktörlerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu çalışma, 18.10.2021-04.01.2023 tarihleri arasında, Ege bölgesinde bulunan bir üniversite hastanesinin Ortopedi ve Travmatoloji Klinik' inde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, diz artroplasti ameliyatı geçiren araştırmaya katılmaya gönüllü olan 18 yaş ve üzeri 227 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyo-demografik özellikler ve istemeyen perioperatif hipotermi (İPH) durumuna ilişkin soruların yer aldığı veri toplama formu kullanıldı. Bu formda 136 soru bulunmaktadır. Bu formda demografik özellikleri içeren 26 soru, ameliyat öncesi hasta verilerine ilişkin 27, ameliyat sırasında cerrahi işlem ile ilgili 41 soru, ameliyat sonrası işlem ile ilgili 42 soru bulunmaktadır. Araştırma verilerinin analizinde ise“Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 programı”kullanıldı. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama±standart sapma ve medyan değerleri olarak verildi. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk normallik testi ile değerlendirildi. İki grubun karşılaştırılmasında verilerin normal dağılması durumunda bağımsız örneklerde t test, verilerin normal dağılmaması halinde Mann Whitney U Testi kullanıldı. Sayısal değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. Buşgular: Araştırmaya katılan DA ameliyatı geçiren hastaların ameliyat sırasında %60.4' ünde, ameliyat sonrasında %20.7'sinde İPH insidansı olduğu bulundu. Ameliyat öncesi dönemde İPH gözlemlenmedi. Bu araştırmaya katılan hastaların %50.7'sinin 65-74 yaş aralığında, %82.8'inin kadın, %67.4'ünün obez olduğu, %86.8'inin kronik hastalığının olduğu ve bunların % 75.6'sında HT, %43.1'ünde DM, %33.6'sinde kalp hastalığı olduğu saptandı. Bu hastaların %51,1'i ASA II ve %45.8'i ASA III'ti. Charlson Komorbidite İndeksi (CCİ) puanı hastaların %65.2'sinde 3 ve altı puan idi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is a descriptive study conducted to investigate the incidence of inadvertent perioperative hypothermia and associated risk factors in knee arthroplasty surgeries. Methods: Method: This descriptive study was conducted between 18.10.2021 and 04.01.2023 in the Orthopedics and Traumatology Clinic of a university hospital in the Aegean region. The sample of the study consisted of 227 patients aged 18 and over who voluntarily agreed to participate and had undergone knee arthroplasty surgery at the Orthopedics and Traumatology Clinic. The data for the study were collected using a data collection form developed by the researchers, which included questions on socio-demographic characteristics and the status of inadvertent perioperative hypothermia (IPH). This form contains 136 questions. This form contains 136 questions. This form includes 26 questions about demographic characteristics, 27 questions about preoperative patient data, 41 questions about the surgical procedure during surgery, and 42 questions about the postoperative procedure. In the analysis of the research data, the“Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 program”was used. Descriptive statistics were given as unit number (n), percentage (%), mean±standard deviation and median values. The normal distribution of the data belonging to numerical variables was evaluated with the Shapiro Wilk normality test. In the comparison of two groups, if the data were normally distributed, the t-test was used in independent samples, and if the data were not normally distributed, the Mann Whitney U Test was used. The relationships between numerical variables were evaluated with the Spearman correlation coefficient. Findings: In the study, 60.4% of the patients who underwent DA surgery had IPH during surgery and 20.7% after surgery. IPH was not observed in the preoperative period. It was determined that 50.7% of the patients participating in this study were between the ages of 65-74, 82.8% were female, 67.4% were obese, 86.8% had chronic diseases, 75.6% of whom had HT, 43.1% had DM, and 33.6% had heart disease. In these patients, 51.1% were ASA II and 45.8% were ASA III. The Charlson Comorbidity Index (CCI) score was 3 or less in 65.2% of the patients.