Hirsutizm tedavisinde diane 35 ve diane 35-finasterid kombinasyonunun karşılaştırılması
The Comparison of diane with diane 35-finasterid in the treatment of hirsutism
  1. Tez No: 91609
  2. Yazar: SERMİN DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Hirsutizm tedavisinde değişik tıbbi tedavi seçenekleri olmakla birlikte ideal bir tedavi henüz bulunmamaktadır, ideal bir tedavi arayışı, çalışmaların değişik ilaç kombinasyonlarına yönelmesine neden olmuştur. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda Diane ile finasterid kombinasyonunun tek başına Diane kullanımına göre bir üstünlüğü olup olmadığı araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı Diane 35'e finasterid ekleyerek, bu iki ilacın kombinasyonunun tek başına Diane 35 tedavisine göre tedavideki etkinliğinin artıp artmadığını araştırmaktır. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran 40 hirsutizm hastasında yapıldı. Yaş ve vücut kitle indeksi benzer olan bu hastalardan randomize olarak iki ayrı grup oluşturulup bir gruba Diane 35 (Grup I), diğer gruba Diane 35-finasterid (Grup II) tedavisi 12 ay süreyle verildi. Hastalar 6 ay aralıklarla kontrole çağrılıp, her kontrolde hisutizm skorları, serum hormon değerleri ve KCFT'leri tekrarlandı. 40 hirsutizm hastasından l.grupda 16, ll.grupda 18 hasta çalışmayı tamamladı.51 Gruplar arasında tedavi öncesi (bazal) ortalama hirsutizm skorları ve ortalama serum bazal hormon düzeyleri birbirine benzer bulundu (p >0.05). Gruplar arasında hirsutizm skorunda ortalama % düşme değerlerinde, tedavinin 6. ayında anlamlı farklılık bulunmazken (p>0.05), tedavinin 12. ayında ise Diane - finasterid grubunda hirsutizm skorunda ortalama % düşme değerleri Diane grubuna göre anlamlı yüksek bulundu (p < 0.05). Diane ve Diane - finasterid grupları arasında ortalama serum TT, fT, SHBG ve DHAS düzeyleri tedavinin 6. ve 12. ayında benzer bulundu (p>0. 05). Diane tedavi grubunda 6. ay ve 12. ayda ortalama serum FT düzeyi bazal değere göre anlamlı düşük bulunurken, ortalama serum SHBG düzeyi de bazal değere göre anlamlı yüksek bulundu (p< 0.01). Ortalama serum TT düzeyi tedavinin 6. ayında ( p< 0.01) ve 12. ayında (p < 0.05) bazal değere göre anlamlı düşük bulundu.Tedavinin 6. ayında ortalama serum DHAS düzeyinde bazal değere göre anlamlı farklılık bulunmazken (p >0.05) tedavinin 12. ayında ortalama serum DHAS düzeyi bazal değere göre anlamlı düşük bulundu (p < 0.05). Diane - finasterid grubunda tedavinin 6. ve 12. ayında ortalama serum SHBG düzeyi bazal değere göre anlamlı yüksek bulundu (p< 0.01).Tedavinin 6. ayında ortalama serum fT düzeyinde bazal değere göre anlamlı farklılık bulunmazken (p > 0.05) tedavinin 12. ayında ortalama serum fT düzeyi bazal değere göre anlamlı düşük bulundu (p < 0.05).Tedavinin 6. ve 12. ayında ortalama serum TT ve DHAS düzeylerinde bazal değere göre anlamlı farklılık tespit edilmedi (p > 0.05). Sonuç olarak Diane 35'e finasterid ekleyerek hirsutizm skorunda Diane 35 tedavisine göre daha iyi bir başarı elde edildi. Bu kombinasyon hirsutizm tedavisinde kullanılabilecek etkili bir kombinasyon gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although there are various alternatives of medical treatment of hirsutism, the optimal approach has not been defined yet. The researches to determine the optimal treatment yielded the use of various combinations of the drugs. It has not been studied that if there is any superiority of the drug combination of Diane 35 and finasterid to Diane 35 only up to date. The aim of this study is to determine if there is any augmentation of the effect of the combined use of Diane 35 with finasterid in comparison to Diane 35 only. Fourty women were recruited into the study from our outpatient hirsutism clinic.The patients randomized in two groups one of them was the Diane 35 group (group I) and the second was the Diane 35-finasterid group (group II), who had similar age and body mass index.The patients were visited every 6 months and hirsutism scores, serum hormone levels and liver function studies were done in every visit. In total 40 patients, 16 of the first group and 18 of the second group completed the therapy.53 Mean hirsutism scores and mean hormone levels were similar before treatment (basal levels) between the groups (p>0.05)The mean decreases in the percent of the hirsutism scores were similar between the groups at the 6th month, while it is significantly higher in the Diane 35-finasterid group at the 12th month (p0.05). Mean FT levels were lower and the mean SHBG levels were higher than the basal levels in the Diane 35 group in both 6th and 12th months (p < 0.01). Mean serum TT levels were significantly lower than the basal levels in the same group at the 6th (p 0.05), but it was significantly lower at the 12th months than the basal levels in the Diane 35 group (p0.05), fT levels was significantly lower than the basal levels at the 12th month in Diane 35-finasterid group (p0.05). As a result, we obtained more successful outcome in the hirsutism score with the addition of finasterid to Diane 35 in comparison to Diane 35 only. It seems that this combination is effective in the treatment of hirsutism.