Gebelerin 0-36 ay arasındaki çocukların dil gelişimi hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of pregnant women's level of knowledge about language development of children between 0-36 months
- Tez No: 916109
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dil gelişimi, çocuk gelişiminin kritik bir unsurudur. Alanyazın incelendiğinde ebeveynlerin dil gelişimi hakkındaki farkındalığının, çocuklarının dil gelişim süreçlerini olumlu yönde etkilediğini ve bu konuda bilgi sahibi olmanın ebeveyn-çocuk ilişkilerinde önemli bir yere sahip olduğunu görülmektedir. Bu perspektiften hareketle bu çalışmada; gebelerin 0-36 ay arasındaki çocukların dil gelişimi hakkındaki bilgi düzeyinin belirlenmesi ve gebelerin kendilerini algılama ölçeği puanları ile bilgi düzeyi puanı arasındaki ilişkiyi değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya uygun örnekleme yöntemiyle ebelerin danışmanlık sağladığı 391 gebe dahil edilmiştir. Katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Gebelerin Kendilerini Algılama Ölçeği (GKAÖ)”,“Gebelerin Bilgi Kaynağı ve Dil ve Konuşma Terapistine Yönelik Farkındalığı Anketi”ve“0-36 ay Arasındaki Çocukların Dil Gelişimine Yönelik Bilgi Düzeyi Anketi”uygulanmıştır. Verilerin analizinde Kruskal Wallis non-parametrik, bağımsız örneklem t-testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin dil gelişimi basamakları ve dil gelişimini destekleme konusundaki ortalama puanının anket orta puanından yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak anket yanıtları genel olarak incelendiğinde katılımcılarım bilgi düzeylerinin sınırlı olduğu görülmüştür. Dil gelişimi sürecinde yaşanabilecek durumlarda dil ve konuşma terapistine yönlendirme konusunda katılımcıların çoğunluğunun bilgi sahibi olduğu tespit edilmiştir. Dil gelişimi basamakları ve dil gelişimini destekleme konusunda eğitim seviyesi yüksek olan gebelerin bilgi düzeyinin eğitim seviyesi düşük olan gebelere göre yaşı büyük olan gebelerin bilgi düzeyinin yaşı küçük olan gebelere göre ve anlamlı olarak yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Gebelerin beden algısı ve annelik algısı düzeylerinin bilgi düzeyi ile ilişkili olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışma gebe bireylerin dil gelişimi hakkında hangi konularda bilgi sahibi olduğu ve hangi konularda bilgi eksikliklerinin olduğu konusunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Language development is a critical element of child development. When the literature is examined, it is seen that parents' awareness of language development positively affects the language development processes of their children and having knowledge about this issue has an important place in parent-child relationships. From this perspective, this study aimed to determine the level of knowledge of pregnant women about the language development of children aged 0-36 months and to evaluate the relationship between the self-perception scale scores of pregnant women and the level of knowledge score. The study included 391 pregnant women who were counselled by midwives using convenience sampling method.“Sociodemographic Information Form”,“Self-perception of Pregnants Scale”“Pregnant Women's Awareness of Information Source and Speech and Language Therapist Questionnaire”and“Knowledge Level Questionnaire on Language Development of Children between 0-36 months”were applied to the participants. Kruskal Wallis non-parametric, independent sample t-test and correlation analysis were used to analyse the data. It was determined that the average score of the pregnant women on the stages of language development and supporting language development was higher than the middle score of the questionnaire. However, when the questionnaire responses were examined in general, it was seen that the level of knowledge of the participants was limited. It was determined that the majority of the participants had knowledge about referring to a speech and language therapist in cases that may occur in the language development process. It was observed that the level of knowledge of pregnant women with high level of education about language development steps and supporting language development was significantly higher than that of pregnant women with low level of education, and the level of knowledge of pregnant women with older age was significantly higher than that of pregnant women with younger age. It was determined that the body perception and motherhood perception levels of pregnant women were not related to the level of knowledge. As a result, the study reveals in which subjects pregnant individuals have knowledge about language development and in which subjects they lack knowledge.