Replantasyon ameliyatı sonrası verilen hasta eğitiminin hasta memnuniyeti ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of patient education given after transplantation surgery on patient satisfaction and anxiety levels
  1. Tez No: 916110
  2. Yazar: GÜLÇEN YENİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırma, replantasyon ameliyatı sonrası hastalara verilen eğitimin hasta memnuniyeti ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma; tek gruplu-ön test son test modelli yarı deneysel bir çalışma olarak, Eylül 2023- Haziran 2024 tarihleri arasında İzmir EMOT hastanesinde replantasyon ameliyatı geçiren 40 hasta ile yapılmıştır. Araştırmada eğitim öncesi (Ameliyat sonrası 0.gün) Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu ve Durumluk Kaygı Envanteri; eğitim sonrası (Ameliyat sonrası 7. gün) Durumluk Kaygı Envanteri ve Hasta Eğitiminden Memnuniyet Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından ameliyattan sonraki 7 gün süresince replante edilen uzuva nörovasküler açıdan değerlendirme yapılmış ve Nörovasküler Değerlendirme formuna kaydedilmiştir. Hastaların eğitim öncesi Durumluluk Kaygı Ölçeği puan ortalaması 62.35±12.84 iken eğitim sonrası puan ortalaması 45.07±11.60'dır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the effect of the education given to patients after replantation surgery on patient satisfaction and anxiety levels. The study was a single-group pre-test post-test model, a quasi-experimental design, conducted with 40 patients who underwent replantation surgery at Izmir EMOT Hospital between September 2023 and June 2024. In the study, data were collected before the education (post-surgery day 0) using the Patient Demographic Characteristics Form and the State Anxiety Inventory; and after the education (post-surgery day 7) using the State Anxiety Inventory and the Patient Education Satisfaction Scale. Additionally, the researcher evaluated the replanted extremity neurovascularly during the 7-day period following the surgery, and the findings were recorded on the Neurovascular Assessment Form. The mean score of the State Anxiety Scale before the patients' education was 62.35±12.84, while the mean score after the education was 45.07±11.60.