Over kanserli hastalarda kemoterapi öncesi uygulanan granülosit-makrofaj koloni-stimülatör faktörün hematopoietik ve klinik etkileri
The Clinical and haematological effects of granulocyte macrophage colony stimulating factor prior to chemotherapy for ovarian carcinoma
  1. Tez No: 91611
  2. Yazar: MESUT ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
58 ÖZET Kliniğimizde öpere ileri evre over kanserli 15 hastaya first-line kemoterapi protokolü olarak paclitaxel + cisplatin uygulandı. Bu hastalara ayrıca kemoterapi bağımlı miyelosupresyon riskini minimalize etmek amacıyla kemoterapi kürleri öncesi 3 gün süreyle rHuGM-CSF uygulandı. Kontrol grubunu ise aynı kemoterapi protokolü uygulanmış fakat rHuGM-CSF uygulanmayan 8 hasta oluşturdu. Böylelikle kemoterapi kürü öncesi uygulanan rHuGM-CSF' ün klinik ve hematolojik etkileri izlendi. RhuGM-CSF grubunda hiçbir hastada 38 C°'nin üstüne çıkan ateş saptanmamış, gelişen lökopeniye bağlı olarak kemoterapi kürleri ertelenmemiş, kemoterapotik ajanlarda doz azaltılmasına gidilmemiş, tüm hastalara uygun dozlar gerekli zaman intervallerinde verilmiştir. Lokal uygulamaya bağlı olarak allerjik cilt lezyonları dışında rHuGM-CSF' e ait ciddi yan etkiler izlenmemiştir. RhuGM-CSF grubunda kempoterapi kürleri öncesi beyaz küre sayıları kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuş, 10. gün beyaz küre değerleri ise 4. kürden itibaren istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur. Böylece ilerleyen kemoterapi kürlerinin kümülatif myelosupresif etkisinin rHuGM-CSF grubunda minimalize edilmiş olduğu düşünülmüştür. Her iki grupta da ilerleyen kemoterapi kürleriyle beraber trombosit sayılarında düşme izlenirken, bu düşüşün kontrol grubunda 3. kürden itibaren daha belirgin olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular59 ışığında rHuGM-CSF'ün trombosit sayılarını arttı rmamasına rağmen ilerleyen kürlerle beraber megakaryositer seri üzerine etki ederek trombosit sayısındaki düşüşü minimalize ettiği düşünülmüştür. Her iki grupta da hemoglobin değerlerinin düştüğü ve rHuGM-CSF uygulamasının eritroid serisine etkisinin olmadığı düşünülmüştür. Bu bulguların ışığında ileri evre over kanserli hastalarda kemoterapi öncesi rHuGM-CSF uygulanmasının kemoterapi bağımlı miyelosupresyon riskini minimalize ettiğini, böylece lökopeniye ve trombositopeniye bağlı fatal seyredebilecek komplikasyonların da büyük ölçüde önüne geçildiğini söyleyebiliriz
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY The study group includes fifteen patients with advanced stage of ovarian carcinoma who underwent cytoreductive surgery and paclitaxel + cisplatin chemotherapy as a first-line protocol. To minimize the risk of the chemotherapy induced myelosupression, rHuGM-CSF was administered prior to chemotherapy for three days. The control group includes eight patients who underwent the same chemotherapy protocol without rHuGM-CSF administration. The clinical and haematological effects of rHuGM-CSF were evaluated. In the study group, no patient had fever above 38 C°, no cure was delayed because of leucopenia, no dose reduction was performed on the chemotherapotic agents and all patients received chemotherapy cures at the proper time intervals with appropriate doses. Except local allergic skin lesions due to topical administration of rHuGM-CSF, there were no serious adverse effects. In the study group, white blood cell counts before chemotherapy cures were statistically higher than the control group. White blood cell counts on the tenth day were statistically higher than the control group starting from the fourth cure of chemotherapy. It was thought that the cumulative myelosupressive effect of forthcoming chemotherapy cures were minimalized in the study group. In both groups thrombocyte counts decreased progressively by following chemotherapy cures. This decrease was more significant after the third cure in the control group. According to61 this data, it was thought that although rHuGM-CSF did not make positive effect on thrombocyte counts, it effected megakaryocytic lineage and minimized the decreasing thrombocyte counts in the following cures. In both groups, hemoglobin levels decreased and it was thought that rHuGM-CSF did not effect erythroid lineage. We can conclude that the use of rHuGM-CSF prior to chemotherapy for advanced ovarian carcinoma minimizes the risk of chemotherapy related myelosupression and highly prevents the fatal complications due to thrombocytopenia and leukopenia.