Çocuklara yönelik ramsay sedasyon ve konfor davranış ölçeklerinin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability study of the turkish version of the ramsay sedation and confor behavior scale
- Tez No: 916113
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, çocuk yoğun bakım ünitelerinde yatan çocukların sedasyon düzeylerinin belirlenmesinde Ramsay Sedasyon ve Konfor Davranış Ölçeklerinin Türk toplumu için geçerlik ve güvenirliğini çalışmak üzere metadolojik olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 26.08.2024-26.10.2024 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi ve Erişkin Hastanesi Çocuk Toraks Kalp Damar Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan çocuklar oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Çocuk ve Hemşireye Yönelik Tanımlayıcı Özellikler Formu, Ramsay Sedasyon Ölçeği, Konfor Davranış Ölçeği ve Konfor Ölçegi kullanılmıştır. Aynı vaka eş-zamanlı olarak bakım veren hemşiresi ve araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Ölçeklerin dil geçerliği için İngilizceden- Türkçeye çevirisi ve geri çevirisi yapılmıştır. Kapsam geçerliği için ölçekler alanlarında uzman 10 kişiye yönlendirilerek görüşleri alınmıştır. Kapsam geçerliliğine yönelik olarak uzman görüşleri ve önerilerinin değerlendirilmesinde Davis tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted methodologically to study the validity and reliability of the Ramsay Sedation, Comfort Behavior Scales for the Turkish population in determining the sedation levels of children hospitalized in pediatric intensive care units. The sample of the study consisted of children hospitalized in Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital Pediatric Intensive Care Unit and Adult Hospital Pediatric Thoracic Cardiovascular Intensive Care Unit between 26.08.2024-26.10.2024. Descriptive Characteristics Form for Child and Nurse, Ramsay Sedation Scale, Comfort Behavior Scale and Comfort Scale were used for data collection. The same case was evaluated simultaneously by the nurse and the researcher. The scales were translated and back-translated from English to Turkish for language validity. For content validity, the scales were directed to 10 experts in their fields and their opinions were obtained. Davis technique was used in the evaluation of expert opinions and suggestions for content validity.