DNA barkodlama yöntemleri yardımıyla Usambara Dağları'nın (Tanga, Tanzanya) likenleşmiş ve likenikol mantar mikota'sının biyolojik çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of biological diversity of lichenized and lichenicolous fungi mycota of Usambara Mountains (Tanga, Tanzania) with the help of DNA barcoding methods
  1. Tez No: 916112
  2. Yazar: ZAHARA NASSORO MKWAYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, Tanzanya'nın Tanga bölgesinde bulunan Usambara Dağları'ndaki likenleşmiş ve likenikol mantar mikotasının biyolojik çeşitliliğini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Usambara Dağları'ndan toplanan likenleşmiş ve likenikol mantar örnekleri anatomik ve morfolojik olarak teşhis edilmiş ve bazılarının DNA barkodlaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada Usambara Dağları'ndan toplam 33 türe ait örnekler çalışılmıştır. Bunlardan 13 tanesinin Tanzanya için yeni kayıt olduğu belirlenmiştir. Bunlar şu şekildedir: Bacidia schweinitzii (Fr. ex E. Michener) A. Schneid., Buellia setschwana (Zahlbr.) Q. Y. Zhong and Xin Y. Wang, Chrysothrix candelaris (L.) J.R. Laundon, Heterodermia chilensis (Kurok.) Swinscow & Krog, Hypogymnia tubulosa (Schaer.) Hav., Lecanora brasiliana Zahlbr., Lepra leucosorodes (Nyl.) I. Schmitt, B.G. Hodk. & Lumbsch, Letrouitia parabola (Nyl.) R. Sant. & Hafellner, Parmelia sulcata Taylor, Peltigera rufescens (Weiss) Humb., Physcia caesia (Hoffm.) Fürnr, Xanthoparmelia pulla (Ach.) O. Blanco, A. Crespo, Elix, D. Hawksw. & Lumbsch, Xanthoria parietina (L.) Th. Fr., Favolaschia claudopus (Singer) Q.Y. Zhang & Y.C. Dai
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the biodiversity of lichenized and lichenicolous fungi mycota in the Usambara Mountains in the Tanga region of Tanzania. For this purpose, lichenized and lichenicolous fungi samples collected from the Usambara Mountains were identified anatomically and morphologically and some of them were DNA barcoded. In the study, a total of 33 species were studied from the Usambara Mountains. 13 of them were determined to be new records for Tanzania. These are as follows: Bacidia schweinitzii (Fr. ex E. Michener) A. Schneid., Buellia setschwana (Zahlbr.) Q. Y. Zhong and Xin Y. Wang, Chrysothrix candelaris (L.) J.R. Laundon, Heterodermia chilensis (Kurok.) Swinscow & Krog, Hypogymnia tubulosa (Schaer.) Hav., Lecanora brasiliana Zahlbr., Lepra leucosorodes (Nyl.) I. Schmitt, B.G. Hodk. & Lumbsch, Letrouitia parabola (Nyl.) R. Sant. & Hafellner, Parmelia sulcata Taylor, Peltigera rufescens (Weiss) Humb., Physcia caesia (Hoffm.) Fürnr, Xanthoparmelia pulla (Ach.) O. Blanco, A. Crespo, Elix, D. Hawksw. & Lumbsch, Xanthoria parietina (L.) Th. Fr., Favolaschia claudopus (Singer) Q.Y. Zhang & Y.C. Dai