Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi acil servislerine 2023 yılında başvuran çocuk yaş grubundaki adli olguların değerlendirilmesi
Evaluation of forensic cases in the pediatric age group admitted to emergency departments of Sivas Cumhuriyet University hospital in 2023
  1. Tez No: 916159
  2. Yazar: ERSİN BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil ve Erişkin Acil Servislerine 2023 yılı içinde başvuran 0-18 yaş arası adli olguların demografik, klinik ve epidemiyolojik özelliklerinin retrospektif analizini amaçlamaktadır. Araştırmaya, yaşları ortalama 9,87±5,26 olan toplam 422 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan olguların %67,8'i erkek, %32,2'si kız olup, en sık başvuran yaş grubu %43,8 oranla ergenlik dönemi (12-18 yaş) olmuştur. Olayların gerçekleşme zamanlarına göre, en fazla başvuru yaz mevsiminde (%33,2), en düşük başvuru ise kış mevsiminde (%13,7) tespit edilmiştir. Adli olaylar arasında en sık görülen olgu türleri %24,4 ile trafik kazaları, %15,2 ile künt yaralanmalar ve %14,7 ile kesici cisim yaralanmalarıdır. Acil servislerde karşılaşılan diğer adli olaylar arasında basit düşme (%12,1), yüksekten düşme (%9,7), intihar girişimleri (%2,8), çocuk ihmali/istismarı (%1,7), yanık (%0,9) ve elektrik çarpması (%0,5) yer almaktadır. Yaralanma bölgeleri incelendiğinde, en sık etkilenen bölgelerin baş/boyun/yüz (%33,6), üst ekstremite (%17,5) ve çoklu bölge (%11,8) olduğu görülmüştür. İç organ yaralanmaları %15,2 oranında saptanmış olup, bu olgularda en sık etkilenen organ %35,9 ile beyin olmuştur. Damar yaralanmaları %6,9 oranında kaydedilmiş ve bunlar arasında intrakranial damar yaralanmaları en yaygın olanı (%62,1) olarak tespit edilmiştir. Kemik kırıkları %26,3 oranında görülmüş olup, en sık ekstremite bölgesinde (%34,2) kırık tespit edilmiştir. Yaralanmaların %53,3'ü basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek kadar ciddi bulunurken, %19,9'u hayati tehlike oluşturmuş ve %1,7'si ölümle sonuçlanmıştır. Araştırma kapsamındaki olguların %33,9'u adli olaylar sebebiyle hastaneye yatırılmış olup, en sık yatış yapılan servisler Yoğun Bakım ve Çocuk Cerrahisi bölümleridir. Ayrıca, bireylerin %16,4'ü travmaya bağlı cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymuştur. Olguların büyük bir kısmı multidisipliner konsültasyon gerektirmiş ve en sık Ortopedi ve Travmatoloji, Çocuk Cerrahisi ile Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümlerine konsülte edilmiştir. Bu çalışma, acil servislerde sık karşılaşılan adli olguların profillerini ortaya koyarak, çocukların karşılaştığı adli olayların türlerine göre değerlendirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, acil servislerde çalışan hekimlerin adli olgulara yönelik farkındalığının artırılmasının ve adli olguların yönetiminde standart prosedürlerin uygulanmasının önemi vurgulanmaktadır. Elde edilen sonuçlar, ülkemizde yapılan benzer çalışmalarla karşılaştırılarak çocukluk çağı travmalarının, çocuk istismarının ve kazaların önlenmesi için öneriler sunmakta ve adli tıp raporlamalarının hukuki süreçteki önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to retrospectively analyze the demographic, clinical and epidemiologic characteristics of forensic cases aged 0-18 years admitted to the Pediatric Emergency and Adult Emergency Departments of Sivas Cumhuriyet University Hospital in 2023. A total of 422 individuals with a mean age of 9.87±5.26 years were included in the study. Of the cases, 67.8% were male and 32.2% were female, and the most common age group was adolescence (12-18 years) with a rate of 43.8%. According to the time of occurrence of the incidents, the highest number of cases was in the summer season (33.2%) and the lowest number of applications was in the winter season (13.7%). The most common types of forensic events were traffic accidents (24.4%), blunt injuries (15.2%) and sharps injuries (14.7%). Other forensic events encountered in emergency departments include simple falls (12.1%), falls from height (9.7%), suicide attempts (2.8%), child neglect/abuse (1.7%), burns (0.9%) and electric shock (0.5%). Analyzing the sites of injury, it was observed that the most frequently affected areas were head/neck/face (33.6%), upper extremities (17.5%) and multiple sites (11.8%). Internal organ injuries were found in 15.2% of the cases and the most commonly affected organ in these cases was the brain with 35.9%. Vascular injuries were recorded with a rate of 6.9%, among which intracranial vascular injuries were the most common (62.1%). Bone fractures were seen in 26.3% of cases, with the most common fracture being in the extremities (34.2%). While 53.3% of the injuries were too serious to be treated with simple medical intervention, 19.9% were life-threatening and 1.7% resulted in death. Among the subjects within the scope of the study, 33.9% were hospitalized due to forensic events and the most common departments were Intensive Care and Pediatric Surgery. In addition, 16.4% of the individuals needed surgical intervention due to trauma. Most of the cases required multidisciplinary consultation and the most common departments consulted were Orthopedics and Traumatology, Pediatric Surgery and Neurosurgery. This study reveals the profiles of forensic cases frequently encountered in emergency departments and provides an evaluation of forensic cases encountered by children according to their types. In addition, the importance of increasing the awareness of physicians working in emergency departments about forensic cases and the importance of applying standard procedures in the management of forensic cases is emphasized. By comparing the results with similar studies conducted in our country, we provide recommendations for the prevention of childhood traumas, child abuse and accidents and draw attention to the importance of forensic medicine reporting in the legal process.