Estetik meme cerrahisi olan hastalarda serratus posterior süperior interkostal plan bloğu ile (PECS-II bloğunun postoperatif ağrı düzeyi ve analjezi ihtiyaci üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of serratus posterior superior intercostal plane block and (PECS-II block on postoperative pain levels and analgesic requirements in patients undergoing aesthetic breast surgery
- Tez No: 916168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Modifiye pektoral sinir bloğu (PECS-II) ve serratus posterior superior interkostal plan bloğu (SPSIP), sıkça başvurulan fasyal bloklar arasında yer almaktadır. Çalışmamızda estetik meme cerrahisi geçiren hastaların postoperatif analjezik tüketimlerinin SPSIP ve PECS-II gruplarının, kontrol grubuna göre farkını karşılaştırmayı hedefledik. Ayrıca bu iki blok tekniğinin postoperatif analjezik ihtiyacı açısından birbirine üstün olup olmadıklarını karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Yaptığımız bu çalışma Sivas Cumhuriyet Üniversite Hastanesi merkezli olup prospektif, randomize kontrollü ve tek merkezli olarak yürütülen bir çalışmadır. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 28.03.2023 tarihinde 2023-03/09 nolu alınan karar neticesinde çalışmamızı başlattık. Çalışmaya aldığımız hasta grubu estetik meme cerrahisi geçirecek, ASA skoru I-II olan ve yaşları 18-70 arasında değişen hasta grubudur. Bu çalışma toplamda 60 hastayla yapılmıştır. Hastalar demografik özellikleri veya olacakları ameliyat çeşidinden bağımsız olarak 20 kişiden oluşan 3 farklı gruba ayrıldı. 1. grup herhangi bir blok yöntemi uygulanmayarak kontrol grubu olarak isimlendirildi. 2. gruba Serratus Posterior bloğu, 3. gruba is Modifiye Pektoral Sinir bloğu uygulandı. 100 ml %0.9 salin çözeltisi içine 400 mg tramadol hidroklorür ilave edilerek 1 ml'de 4 mg tramadol hidroklorür içeren ağrı kesici çözelti hazırlandı. HKA cihazı her bolusda 2.5 ml vererek ve 20 dk kilitlenme süresi olacak şekilde kuruldu. Hastaların postoperatif olarak 1., 6., 12., 18. ve 24. saatlerdeki toplam tramadol hidroklorür tüketimleri, statik ve dinamik NRS skorları kayıt altına alındı. Hastaların kurtarıcı analjezik ihtiyacı olup olmadığı, hastalarda bulantı, kusma, kaşıntı gibi opioid bağımlı istenmeyen etkilerin meydana gelip gelmediği; işlem esnasında ve sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmediği de takip formlarına not edildi. Bulgular: Tramadol tüketimi yönünden gruplar karşılaştırıldığında farklılık istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Statik NRS 1.saat skorları yönünden gruplar karşılaştırıldığında farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Statik NRS 6.,12.,18.,24. saat skorları yönünden gruplar karşılaştırıldığında farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.(p0.05) Dinamik NRS 1.,18,saat skorları yönünden gruplar karşılaştırıldığında farklılık istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur.(p0.05) Dinamik NRS 6.,12.,24.saat skorları yönünden gruplar karşılaştırıldığında farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.(p0.05) Sonuç: SPSIP ve PECS-II fasiyal bloklarının estetik meme cerrahisinde postoperatif analjeziyi sağlamada etkili iki farklı blok oldukları sonucuna ulaştık. Blokların postoperatif analjezik tüketimini azaltma yönünden birbirlerine karşı herhangi bir üstünlüğü bulunmamıştır. Estetik meme cerrahisinde her iki bloğun da anestezistin tecrübesine göre tercih edilebileceğini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Modified pectoral nerve block (PECS-II) and serratus posterior superior intercostal plane block (SPSIP) are commonly used fascial blocks. In this study, we aimed to compare the postoperative analgesic consumption between the SPSIP and PECS-II groups, with respect to the control group. Additionally, we aimed to assess whether either of these two block techniques is superior in terms of postoperative analgesic requirements. Materials and Methods: This study was conducted at Cumhuriyet University Hospital in Sivas as a prospective, randomized controlled, single-center trial. The study was initiated following approval from the Clinical Research Ethics Committee of Cumhuriyet University Faculty of Medicine, with decision number 2023-03/09, dated March 28, 2023. The patient group included individuals undergoing aesthetic breast surgery, with an ASA score of I-II, and aged between 18 and 70. A total of 60 patients participated in this study. Patients were divided into three different groups of 20 participants each, regardless of their demographic characteristics or the type of surgery they would undergo. Group 1 was designated as the control group, with no block technique applied. Group 2 received the Serratus Posterior block, and Group 3 received the Modified Pectoral Nerve block. Analgesic solution was prepared by adding 400 mg of tramadol hydrochloride to 100 ml of 0.09% saline solution, resulting in a concentration of 4 mg of tramadol hydrochloride per 1 ml. The HKA device was programmed to deliver 2.5 ml per bolus with a lockout time of 20 minutes. The total tramadol hydrochloride consumption, NRS, and VAS scores of patients were recorded at 1, 6, 12, 18, and 24 hours postoperatively. The need for rescue analgesia, the occurrence of opioid-related side effects such as nausea, vomiting, and itching, as well as any complications during or after the procedure, were also documented in the follow-up forms. Results: When the groups were compared in terms of tramadol consumption, a significant difference was found (p < 0.05). When the average tramadol consumption of the groups was compared pairwise, a significant difference was found between the control and SPSIP groups, as well as between the control and PECS-II groups (p < 0.05). However, no significant difference was observed between the SPSIP and PECS-II groups (p > 0.05). When the groups were compared in terms of static NRS scores at 1 hour, a significant difference was found (p < 0.05). Pairwise comparisons of the block groups revealed a significant difference between the Control and PECS-II groups (p < 0.05), while no significant difference was found between the other groups (p > 0.05). When the groups were compared in terms of static NRS scores at 6, 12, 18, and 24 hours, a significant difference was found (p < 0.05). Pairwise comparisons of the block groups revealed significant differences between the Control and PECS-II groups, as well as between the SPSIP and PECS-II groups (p < 0.05). However, no significant difference was found between the Control and SPSIP groups (p > 0.05). When the groups were compared in terms of dynamic NRS scores at 1 and 18 hours, a significant difference was found (p < 0.05). Pairwise comparisons of the block groups revealed a significant difference between the Control and PECS-II groups (p < 0.05), while no significant difference was found between the other groups (p > 0.05). When the groups were compared in terms of dynamic NRS scores at 6, 12, and 24 hours, a significant difference was found (p < 0.05). Pairwise comparisons of the block groups revealed significant differences between the Control and PECS-II groups, as well as between the SPSIP and PECS-II groups (p < 0.05). However, no significant difference was found between the Control and SPSIP groups (p > 0.05). Conclusion: We concluded that both SPSIP and PECS-II fascial blocks are effective in providing postoperative analgesia in aesthetic breast surgery. There was no superiority between the blocks in terms of reducing postoperative analgesic consumption. We suggest that either block may be preferred in aesthetic breast surgery depending on the anesthetist's experience.