The differences of learner autonomy in English language classes between public and private high schools in the region of Tetovo
Tetovo bölgesindeki devlet ve özel liseler arasındaki İngilizce dil sınıflarında öğrenci özerklik farkları
- Tez No: 916167
- Danışmanlar: DR. BRIKENA XHAFERI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: South East European University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, özel liselere göre devlet liselerinde öğrenen özerkliği açısından bir fark olup olmadığını, farklılık varsa bunun nedeninin müfredat üzerindeki kontrolleri olup olmadığını araştırmak ve tespit etmektir. Bu araştırmanın ikincil bir amacı Kalkandelen bölgesinde öğrenen özerkliği konusunda farkındalık yaratmaktır. Öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler, öğretme/öğrenme yöntemlerini seçmenin bir seçenek olduğunu ve bu seçimi kendi ihtiyaçlarına göre ayarlayabileceklerini bilmelidirler. Araştırmanın katılımcılarını“Isa Beu”İslami Lisesi 4. sınıf öğrencileri (on yedi ve on sekiz yaşındaki öğrenciler),“Nikola Shtejn”Medical Community Lisesi, Woodrow Wilson Lisesi ve Yahya Kemal Lisesi, Kalkandelen, Makedonya Cumhuriyeti. Birinci bölümde, Kalkandelen bölgesindeki resmi ve özel liselerin 4. sınıf öğrencileri ile titizlikle yürütülen bir anketin sonuçları sunulmaktadır. Aslında, özel ve devlet okulları arasında gözle görülür bir fark olmadığını gösteriyorlar. Anketlerden elde edilen sonuçlar, birçok öğrencinin sınıftaki haklarından habersiz olduğunu gösterdi. Araştırmanın ikinci bölümü, liselerin her birindeki sınıflar gözlemlenerek gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın hipotezlerinin aksine, liselerin mülkiyetinin öğrenen özerkliğinin zayıf olmasının nedeni olmadığı sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma, öğrenen özerkliğinin Kalkandelen'deki devlet liselerinde mi yoksa özel liselerde mi daha fazla görülüp görülmediğini incelemeye çalıştı. Ayrıca, arkasındaki nedeni de inceledi.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to investigate and identify whether there is a difference in learner autonomy when it comes to public high schools compared to the private ones, and if there are differences, is their control over the curriculum the reason why. A secondary purpose of this research is to raise awareness on learner autonomy in the region of Tetovo. Students, parents, and teachers must know that choosing methods of teaching/learning is an option, that they are able to adjust this choice to their needs. The participants of the study are 4th year students (seventeen and eighteen year old students) of the“Isa Beu”Islamic High School,“Nikola Shtejn”Medical Community High School, Woodrow Wilson High School, and Yahya Kemal High School, Tetovo, Republic of Macedonia. In the first part, the results of a carefully conducted questionnaire with the 4th year students of the public and private high schools in the region of Tetovo are presented. They show that, in fact, there is no visible difference between private and public schools. The results from the questionnaires showed that many students were unaware of their rights in the classroom. The second part of this research was conducted by observing classes in each of the high schools. It was concluded that, contrary the hypotheses of this research, the ownership of the high schools was not the reason of the poor presence of learner autonomy. In conclusion, this research attempted to inspect whether learner autonomy can be seen more in public or private high schools of Tetovo. Furthermore, it inspected the reason behind it.