Eksizyonel meme biyopsilerinde onkoplastik yaklaşımlar
Oncoplastic approach to excisional breast biopsies
- Tez No: 433235
 - Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ARICI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, General Surgery, Oncology, Plastic and Reconstructive Surgery
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Onkoplastik meme cerrahisi, malignite tanısı bilinen hastalarda yaygın kullanımı olan rezeksiyon sonrası kalan meme dokusunun şeklini düzenlemeye yönelik bir uygulamadır. Birçok onkoplastik yöntem ile meme kanseri tedavisinde kozmetik etkinlik ve onkolojik başarının birlikte sağlanabildiği bildirilmiştir. Çalışmada bu yöntemler, meme kanserinin cerrahi tanısına uyarlanmakta; yöntemlerin estetik başarısıyla onkolojik sonuçları prospektif randomize araştırma biçimiyle sorgulanırken geleneksel eksizyonel biyopsi, onkoplastik yaklaşımla karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın ön hazırlık döneminde, eksizyonel meme biyopsisi kararı alınan hastalarda meme yapısı ve lezyon özelliklerine göre hangi yöntemin kullanılacağı literatür derlenerek belirlenmiş ve kanıta dayalı onkoplastik yaklaşımlı eksizyonel meme biyopsisi protokolü belirlenmiştir; onkapeks protokolü. Meme büyüklüğü ve lezyon konumuna özel, seçilmiş prosedürler, çıkartılması planlanan piyesin meme hacmine oranıyla belirlenen iki düzeyli onkoplasti protokolüne uygun bir çizelgede toplanmaktadır. Farklı lokalizasyonlarda farklı kozmetik sonuçların bildirildiği bilindiğinden çalışmada meme dokusu 2 sagital plan ile 3 tabakaya ayrılarak incelenmiştir; medial, santral ve lateral. Santral ve lateral tabakaların kozmetik sonuçlarının onkoplastik grupta daha iyi olduğu gösterilmiştir (p0,05). Tüm radyoloji ve patoloji raporlarının uyumluluğu sorgulanarak cerrahi tanı süreci gereksiz biyopsileri belirlemek üzere hasta düzeyinde mercek altına alınmıştır. İleri non-invaziv biyopsi yöntemleri ile saptanabilecek olan lezyonların olası klinik seyri üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur. Gelecekte hasta katılımının daha yüksek olduğu çalışmalar ve metaanalizler ile desteklenebilirse onkapeks protokolü meme kanserinin tanısında altın standart yöntem kabul edilen konvansiyonel eksizyonel biyopsinin yerini alabilir. Böyle bir durumda multidisipliner kurullarda hastaya özel tedavi stratejisinin geliştirilmesinin önemi daha da fazla olacaktır.
Özet (Çeviri)
Oncoplastic breast surgery is a common surgical procedure that relies on reshaping the remaining breast tissue after resection in patients with a known diagnosis of malignancy. Reportedly, cosmetic efficacy and oncologic success in breast cancer treatment are likely to be achieved simultaneously by many oncoplastic procedures. Here in this study, these procedures are adapted to the surgical diagnosis of breast cancer and oncologic outcomes with the aesthetic success of these methods were investigated, using a prospective randomized clinical trial design comparing conventional excisional biopsy with the oncoplastic approach. During the preliminary phase of the study, literature was reviewed to establish an evidence-based oncoplastic approach to excisional breast biopsies, oncapex protocol, for different breast and lesion characteristics of patients who are decided to be suitable for excisional breast biopsy. Specifically, selected procedures varying according to the breast size and lesion site, were tabulated in the bilevel oncoplastic protocol determined by calculating the anticipated volume ratio of the resection specimen. Since it is known that different cosmetic results reported for different segment lesions, breast tissue is divided into 3 blocks with 2 sagittal planes; medial, central and lateral blocks. Central and lateral blocks yielded better cosmetic results (p0,05). All the pathology reports and radiology were reviewed to identify discordance for all lesions and the complete diagnostic process is scrutinized to expose any unnecessary biopsies. Potential implications of advanced non-invasive biopsy methods on the clinical course of detectable lesions are discussed. If supported by future large-scale studies, this approach is likely to revolutionize breast cancer diagnosis and oncapex biopsy could be the new gold standart diagnostic method.