An investigation into preparation of ultra low dtex polyamide 66 flocks from electrospun fibers
Elektroeğirme elyaflarından ultra düşük dtex poliamid 66 flokların hazırlanmasına yönelik bir araştırma
- Tez No: 916175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KOKU, PROF. DR. BORA MAVİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Chemical Engineering, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Daha yüksek bir yüzey alanına sahip olmaları ve kütlece etkilerinin daha düşük olması sebebiyle nano boyutta partiküllerin sentezlenmesi ve geliştirilmesi önem kazanmıştır. Bu özelliklerin nano boyutta daha etkin olması özellikle kompozit ve yüzey alanı etkin uygulamalarda gözlenmiştir. Elektroeğirme ve elektrostatik floklama, yüzey porluluğu ve yüzey alanı arttırma konusunda kullanılan iki farklı fiber üretim ve fiber kaplama yöntemleridir. Ancak ikisinin de 3 boyutlu ve yönlü yüzeyler oluşturma noktasında zorlukları bulunmaktadır. Elektroeğirme yöntemi çeşitli fiber sentezleme imkanı sunmaktadır. Elektrostatik floklama ise 3. bir boyutta iletken olmayan polimer fiberlerini floklama zorluğunu getirmektedir. Bu çalışmada bu yöntemler farklı aşamalarda kullanılarak dikey bir şekilde mikronaltı boyutta poliamit 66 fiberleriyle kaplı yüzeyler oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma 4 aşamada yapılmıştır: elektroeğirme ile tek yönlü fiberler elde etmek, mikrotom ile fiber kesimleri, kesilen fiberler için iletken yüzey kaplamaları ve son elde edilen fiberler ile elektrostatik floklama uygulaması. Elektroeğirme işlemi formik asit- asetik asit solüsyonu ile poliamit 66 kullanılarak plaka tipi toplayıcı ve dönen silindirik toplayıcı ile yapıldı. 25 kV voltajda, 1 ml/h solüsyon akış hızı ve 15 cm iğne uzaklığında 2500 rpm dönme hızı koşulları tek yönlü fiber matları elde etmek için yeterli bulundu. Üretilen fiberlerin çapları 764 nm olarak ölçüldü. Fiber kesimleri fiberlerin parafin ile kalıplara sabitlenmesi ile 5-100 μm aralığında mikrotom ile yapıldı. İndirgenmiş grafen oksit ve AlCl3.6H2O ile kısa fiberlere kaplamalar yapıldı. Üretilen kısa fiberlerin son versiyonu ile de elektrostatik floklama çalışmaları gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The synthesis and development of smaller-sized particles and nanostructured materials, in general, have been gaining attention since they provide higher surface area and a lower weight penalty. This is more pronounced with nanoscale particles in composites and surface area demanding applications (catalysis, cell scaffolds etc.). Electrospinning and electrostatic flocking, being two different fiber coating and production methods, aim to increase both the porosity and interaction area of the surfaces. However, they both have limitations in constructing directional 3D surfaces. Electrospinning offers various fiber synthesis options, whereas electrostatic flocking incorporates the orderly third dimension on the surface with challenges of the non-conductive polymeric fibers. This research aims to bring these methods together at different stages to create a surface fixed with submicron size polyamide 66 fibers attached perpendicular to a surface. There are four stages of the development: aligned fiber production by electrospinning, chopping fibers with a microtome, conductive surface coatings for fibers and electrostatic flocking of the finalized submicron flock fibers. Electrospinning of polyamide 66 is performed with formic acid-acetic acid solutions onto a plate collector and a cylindrical rotating collector to gather directionally aligned fibrous mats. 25 kV voltage, 1 ml/h flow rate at 15 cm needle to tip distance with 2500 rpm of rotational speed was found to be sufficient for obtaining aligned electrospun mats. The diameter of the fibers were found to be 764 nm on average. Fiber cuttings to 5-100 μm ranged lengths are performed with a microtome by embedding samples into paraffin moulds. Graphene oxide and AlCl3.6H2O coatings were applied for the chopped fibers. Electrostatic flocking parameters were performed for the final versions of the short electrospun fibers.