Zihinsel yorgunluk nişancılık karar performansını ve psikofizyolojik cevapları nasıl etkiliyor?
How mental fatigue impairs marksmanship decision performance and psychophysiological responses
- Tez No: 916185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı zihinsel yorgunluk uygulamasının nişancılık atış performansu ve psikofizyolojik cevaplara etkisini incelemektir. Bu çalışmaya güvenlik hizmetlerinde çalışan 10 katılımcı (yaş = 27.00 ± 4.03 yıl gönüllü olarak katılmıştır. Ölçümler öncesinde antropometrik ölçümler yapılmıştır. Çalışma, a) zihinsel yorgunluk uygulaması sonrası atış performansı b) kontrol seansı olarak iki seansta gerçekleştirilmiş. Seanlslar sırasında katılımcılar düzenli olarak kullandıkları silahlarla 8m'lik uzaklıktan 10 atış gerçekleştirmiştir. Atışlar sırasında algılanan zorluk derecesi (AZD), keyif ve görsel analog skala (GAS) doldurutulmuştur. Brunel Ruh Hali ölçeği ise atışlar öncesi ve sonrası doldurtulmuştur. Mevcut çalışmanın bulgularına göre zihinsel yorgunluğun atış sırasında algılanan zorluğu ve zihinsel yorgunluk düzeyini artırdığını fakat aynı algılanan keyif duygusunu azaldığını göstermiştir (p < 0.05). Ruh hali cevaplarına dayalı olarak, grup*zaman etkileşiminde zihinsel yorgunluk sonrası gerginlik ruh hallerinde artış gözlemlenirken, kızgınlık, depresyon, yorgunluk, şaşkınlık ve canlılık ruh halinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (p < 0.05). Çalışmanın sonuçlarına göre zihinsel yorgunluğun nişancılığı önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Zihinsel yorgunluk, aktiviteyi daha zor hissettirerek, ruh halini, motivasyonu, odaklanmayı etkileyerek ve karar verme mekanizmasını olumsuz yönde etkileyerek atış performansını engelleyebilir. Zihinsel yorgunluğu yöneterek ve zihinsel toparlanmayı artırıcı uygulamalar ile atış deneyimini optimize ederek performansın arttıralabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of mental fatigue on marksmanship shooting performance and psychophysiological responses. Ten participants (age = 27.00 ± 4.03 years) working in security services participated voluntarily in this study. Anthropometric measurements were performed prior to measurements. The study was conducted in two sessions: a) shooting performance after a mental fatigue intervention, and b) a control session. During the sessions, the participants fired ten shots from a distance of 8 m with their regular weapons. The rating of perceived exertion (RPE), enjoyment, and visual analogue scale (VAS) were completed during the shooting sessions. The Brunel Mood Scale was completed before and after the shots.