Havayolu boyutları ile halitozis arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between airline dimensions and halitosis
- Tez No: 916186
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRAZAT EVİRGEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmada Uşak Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde ortodontik tedaviye başlayacak ve lateral sefologram görüntüleri bulunan hastalarda, havayolu boyutları, vertikal ve sagittal yön analizi, solunum faktörü incelenmiş, birbirleri ve halitozis ile ilişkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza katılan 113 bireyin lateral sefalogram görüntüleri Dolphin Imaging programı ile ölçümler yapılmıştır. Halitozis skorları, taşınabilir nefes ölçüm cihazı (YRY Smart Breath Odor Dedector) ile elde edilmiş ve organoleptik yöntemle kontrol edilmiştir. Bireyin ağız bakımı ve ağız solunumu ile halitozis varlığı özbildirim anketi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, airway dimensions, vertical and sagittal directional analysis, respiratory factors and their relationship with each other and with halitosis were investigated in patients who were going to start orthodontic treatment at Uşak University Faculty of Dentistry and whose lateral cephalogram images were available. Materials and Methods: Lateral cephalogram images of 113 individuals participating in our study were measured with Dolphin Imaging software. Halitosis scores were obtained with a portable breath analyzer (YRY Smart Breath Odour Detector) and checked by organoleptic method. Oral care, mouth breathing and the presence of halitosis were investigated with a self-report questionnaire.