Göz ameliyathane ekibine ¨teamstepps®¨ iletişim modülünün uygulanması: Ekibin algı, deneyim ve görüşlerinin belirlenmesi
Delivery of the 'teamstepps®' communication module to the ophthalmic operating room team: determining teams' perceptions, experiences, and opinions
- Tez No: 916231
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ELÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Etkili ekip çalışması ve iş birliğinin, bakım sunumunu iyileştirdiği ve böylece hasta sonuçlarını olumlu yönde etkilediği bildirilmiştir. Sağlık hizmetlerinde iletişim sorunları tıbbi hataların önde gelen nedeni olarak kabul edilir. Bu çalışma, ekip iş birliği ve hasta güvenliğini artırmak için Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Göz Hastalıkları birimi ameliyathanesinde çalışan uzmanlık öğrencileri ve ameliyathane ekibinde bulunan hemşire ve teknisyenler olmak üzere çalışanlar arasında TeamSTEPPS® programının iletişim modülünü uygulamak, iletişim ve ekip çalışmasına yönelik algı düzeylerini, deneyim ve düşüncelerini belirlemek amacıyla tasarlanmıştır. Araştırma nicel ve nitel veriler ile karma desende, Ankara ilinde Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünde Aralık 2022-Ocak 2023 aylarında, 31 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara TeamSTEPPS® eğitimi hemen öncesinde, hemen sonrasında ve bir ay sonra yapılan Ekip Çalışması Algıları Ölçeği puanları, ön test-son test ve kalıcılık testi olarak karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p>0,05). Nitel analiz aşamasında TeamSTEPPS® eğitimi öncesi ve sonrasında odak grup görüşmeleri yapılmıştır. İçerik analizi yöntemiyle yapılan kodlamalardan eğitim öncesi görüşmelerde ana temalar ekip olmak, destek, liderlik özellikleri ve iletişim olarak bulunmuştur. TeamSTEPPS® eğitimi sonrasında eğitimin etkililiğine yönelik alınan cevaplarda ise kısaltmaların kullanımı, hasta ve malzemelerin devri, kapalı döngü iletişim, zamanında, sesli ve yüz yüze iletişim konularında farkındalıklarının arttığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Effective teamwork and collaboration have been shown to enhance the quality of care delivery, thereby positively impacting patient outcomes. In healthcare, communication issues are widely recognized as one of the leading causes of medical errors. This study was designed to deliver the communication module of the TeamSTEPPS® program to the healthcare professionals, including residents, nurses, and technicians working in the operating room of the Ophthalmology Unit at Hacettepe University Adult Hospital, with the aim of enhancing teamwork and patient safety, while assessing the perceptions, experiences, and opinions regarding communication and teamwork. The research was conducted using a mixed-methods design, combining both quantitative and qualitative data. It took place in the Ophthalmology Unit of Hacettepe University Adult Hospital in Ankara, Turkey, between December 2022 and January 2023, with the participation of 31 individuals. The scores of the Teamwork Perception Questionnaire administered immediately before, immediately after, and one month after the TeamSTEPPS® training were compared in terms of pre-test, post-test, and post-test, retention test. No statistically significant differences were found between these comparisons (p>005). During the qualitative analysis phase, focus group interviews were conducted both before and after the TeamSTEPPS® training. The coding process, based on content analysis, identified the main themes in the interviews conducted before the training as teamwork, support, leadership skills, and communication. In responses collected after the TeamSTEPPS® training, participants reported increased awareness regarding the use of abbreviations, patient and material handovers, closed-loop communication, and the importance of timely, verbal, and face-to-face communication.