Kentsel alanlarda zamansal ve mekansal değişimlerin incelenmesi: Kumluca ilçesi örneği
Investigation of temporal and spatial changes in urban areas: the case of Kumluca district
- Tez No: 916242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez çalışmasının temel amacı, 1984-2024 yılları arasındaki 40 yıllık dönemde Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tekniklerinden yararlanarak Antalya ili Kumluca İlçesindeki arazilerin sürdürülebilir yönetimi için iklim değişikliği faktörlerinin ve buna bağlı olarak arazi kullanım ve arazi örtüsündeki (AKAÖ) değişikliklerin tarım sektörü üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla, belirli yıllara ait Landsat uydu görüntüleri kullanılarak Antalya ili Kumluca İlçesi arazi kullanımı ve arazi örtüsündeki değişikliklerin iklim değişikliği faktörleri ile ilişkisini incelemektir. Tez çalışması sonucunda, iklim değişikliğinin arazi kullanımı ve arazi örtüsü üzerindeki etkilerinin tarım sektörü ile ilişkisi hem mekânsal yöntemlerle hem de istatistiksel olarak tespit edilmiş ve bu bulgular araştırmacılar, planlayıcılar ve karar vericiler için somut sonuçlar sunmuştur. Ayrıca Çalışma, tarım arazilerinin tarım dışı kullanımı ve parçalanmasının tarımsal verimi düşürdüğünü vurgulamaktadır. Tarımın ekonomik büyüme, gıda üretimi ve sanayiye hammadde sağlama açısından önemli rollerine dikkat çekmektedir. Kırsal arazi yönetiminin, tarım dışı kullanımını engellemek ve arazilerin daha etkili kullanımını sağlamak için kritik öneme sahip olduğunu belirtmekte ve iklim değişikliğinin yarattığı kırılganlığa karşı tarım sektörünün dayanıklılığını artırmada iklim uyumlu tarım politikaları önermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to investigate the impacts of climate change factors and the resulting changes in land use and land cover (LULC) on the agriculture sector in the Kumluca district of Antalya province over a 40-year period (1984-2024) using Remote Sensing (RS) and Geographic Information Systems (GIS) techniques. For this purpose, Landsat satellite images for specific years were utilized to analyze the relationship between land use and land cover changes and climate change factors in Kumluca district. The findings of the thesis reveal the relationship between climate change impacts on land use and land cover and the agricultural sector through both spatial methods and statistical analysis. These findings provide concrete insights for researchers, planners, and decision-makers. The study emphasizes that the conversion and fragmentation of agricultural lands for non-agricultural purposes reduce agricultural productivity. It highlights the critical roles of agriculture in economic growth, food production, and providing raw materials for industries. It underscores the importance of rural land management in preventing non-agricultural land use and ensuring more effective utilization of agricultural lands. Additionally, it advocates for climate-smart agricultural policies to enhance the resilience of the agricultural sector to the vulnerabilities induced by climate change.