Ülseratif kolitli erkeklerde östrojen hormonu, serum leptin ve TNF-α düzeylerinin rolü ve etkisinin araştırılması
Investigating the role and effect of oestrogen hormone, serum leptin and TNF-α levels in men with ulcerative colitis
- Tez No: 916241
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İnflamatuar bağırsak hastalığının bir alt kümesi olan ülseratif kolit, dünya çapında önemli sayıda bireyi etkilemektedir. Bu nedenle, bu çalışma serum östrojen, leptin, TNF-α, lipid profili ve glikoz düzeylerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma, 25 Haziran-3 Kasım 2023 tarihleri arasında İbn-i Sina Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş olup, 65'i ülseratif kolit hastası ve 50'si sağlıklı olmak üzere 25 yaş ve üzeri farklı yaşlarda erkeklerden oluşan 115 katılımcıyı içermektedir. Tüm katılımcılardan kan örneği alınmış ve serum östrojen, leptin ve TNF-α düzeyleri enzime bağlı immünosorbent testi kullanılarak ölçülmüştür. Lipid profili ve açlık glukozu kalorimetrik bir spektrofotometre kullanılarak, hemoglobin A1c ise otomatik COBAS cihazı kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışma grupları arasında yaşa göre anlamlı bir fark bulunmamıştır (p-değeri=0,177). Östrojen, leptin ve TNF-α açısından, hastalar ve sağlıklı bireyler arasında ise anlamlı fark belirlenmiştir (p-değeri
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis, a subset of inflammatory bowel disease, affects a significant number of individuals worldwide. Therefore, this study aimed to investigate serum estrogen, leptin, TNF-α, lipid profile and glucose levels. The study was conducted at Ibn-i Sina Hospital between 25 June and 3 November 2023 and included 115 participants, 65 ulcerative colitis patients and 50 healthy men aged 25 years and older. Blood samples were collected from all participants and serum estrogen, leptin and TNF-α levels were measured using enzyme-linked immunosorbent assay. Lipid profile and fasting glucose were measured using a calorimetric spectrophotometer and haemoglobin A1c was calculated using an automated COBAS device. There was no significant difference between the study groups according to age (p-value=0.177). In terms of estrogen, leptin and TNF-α, a significant difference was found between patients and healthy subjects (p-value