Zayıflama diyeti yapan ve yapmayan kadınlarda duygusal iştah, yeme davranışı ve yemeden beklentilerin incelenmesi
Examination of emotional appetite, eating behavior and eating expectancy in women on and off a weight loss diet
- Tez No: 916262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ağırlık kaybetme girişimlerinde ve yeme davranışlarının düzenlenmesinde duygusal yeme ve yemeden beklentiler önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma, Ankara'da özel bir tıp merkezinin Beslenme ve Diyet Polikliniği'ne başvuran, 25-45 yaş arası, zayıflama diyeti yapan ve yapmayan 264 gönüllü kadın ile duygusal iştah, yeme davranışı ve yemeden beklentileri değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Katılımcıların genel özellikleri, sağlık bilgileri, beslenme alışkanlıkları, diyet öyküleri, antropometrik ölçümleri ve besin tüketim kayıtları alınmış olup, Duygusal İştah Anketi (DİA), Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve Yemeden Bekletiler Ölçeği (T-EEI) kullanılmıştır. Zayıflama diyeti yapan 132 bireyin yaş ortalaması 35,08±6,38 yıl bulunurken, zayıflama diyeti yapmayan 132 bireyin yaş ortalaması ise 35,91±6,27 yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotional eating and eating expectations play an important role in weight loss attempts and regulation of eating behaviors. This study was conducted to evaluate emotional appetite, eating behavior and eating expectancy in 264 volunteer women aged 25-45 years, who had been on a weight loss diet and who had not been on a weight loss diet, and who applied to the Nutrition and Diet Polyclinic of a private medical center in Ankara. General characteristics, health information, eating habits, dietary history, anthropometric measurements and food consumption records were obtained, and the Emotional Appetite Questionnaire (EMAQ), the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ) and the Eating Expectancies Inventory (EEI) were used. While the average age of 132 individuals who had been on a weight loss diet was found to be 35.08±6.38 years, the average age of 132 individuals and who had not been on a weight loss diet was found to be 35.91±6.27 years.