Sistemik inflamatuar yanıt indeksi ile epizyotomi yara ayrılması ilişkisi
Relationship between systemic inflammatory response index and episiotomy wound dehiscence
  1. Tez No: 916269
  2. Yazar: ZEYNEP GÜVENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı epizyotomili normal vajinal doğum yapmış hastalarda SIRI indeksinin epizyotomi yara ayrılmasını öngörmede etkili bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 01 Eylül 2019-01 Eylül 2022 tarihleri arasında epizyotomili normal vajinal doğum sonrası postpartum poliklinik kontrolüne gelmiş hastalarda sistemik inflamatuar yanıt indeksinin (nötrofil x monosit/lenfosit) epizyotomi yara ayrılması ile olan ilişkisini incelemek amaçlı yapılmış dosyalarının taranması ile yürütülmüş retrospektif tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya toplam 400 hasta dahil edilmiş, epizyotomi yara ayrılması gelişmiş hastalar çalışma grubunu (n=200), çalışma grubundaki her lohusaya karşılık epizyotomisi intakt olarak iyileşmiş lohusalar arasından rastgele olarak seçilen lohusalar da kontrol grubunu oluşturmuştur (n=200). Hastaların bilgilerine elektronik veri tabanından ulaşılmış, yatış esnasında alınan hemogramdan SIRI değerleri hesaplanmış ve grupların sonuçları karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26 versiyonu (IBM, IL, Chicago, USA) kullanılmış, istatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışma grubunda epizyotomi sonrası yara ayrılması için geçen ortalama sürenin 6,77±1,95 gün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine whether the SIRI index can be used as an effective marker to predict episiotomy wound dehiscence in patients who have had a normal vaginal birth with episiotomy. Materials and Methods: This study was conducted at Dr. Sami Ulus Maternity, Child Health and Diseases Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic between September 1st, 2019, and September 1st, 2022. It is a retrospective descriptive cross-sectional study conducted by reviewing the files of patients who visited the postpartum outpatient clinic after normal vaginal delivery with episiotomy to examine the relationship between the systemic inflammatory response index (neutrophil x monocyte/ lymphocyte) and episiotomy wound dehiscence. A total of 400 patients that were included in the study were patients with episiotomy wound dehiscence formed the study group (n = 200), and postpartum women randomly selected from among the postpartum women whose episiotomy had healed intact formed the control group (n = 200). The patients' information was accessed from the electronic database. SIRI values were calculated from the complete blood count taken during hospitalization and the results of the groups were compared. SPSS version 26 (IBM, IL, Chicago, USA) was used to analyze the data, and the statistical significance level was accepted as p0.05). In the study group, the average time for wound separation after episiotomy was determined to be 6.77±1.95 days.