Gastrostomi tüpüyle beslenen çocukların ebeveynlerine verilen web tabanlı eğitimin stres, sosyal destek, başa çıkma stratejileri üzerine etkisi
The effect of web-based education given to parents of children fed through a gastrostomy tube on stress, social support, and coping strategies
  1. Tez No: 916268
  2. Yazar: GÖZDE SOYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA SULUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, perkütan endoskopik gastrostomi tüpüyle beslenen çocukların bakım verenlerine yönelik hazırlanan web tabanlı eğitimin bakım verenlerde algılanan stres, sosyal destek memnuniyet düzeyi ve başa çıkma stilleri üzerine etkisi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Ön test ve son testten oluşan yarı deneysel bir araştırma tasarımı kullanılan bu araştırma Mart 2022 ve Eylül 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji kliniğinde gerçekleştirilmiştir. Veriler Veri Toplama Formu, Yenilenmiş Anne Baba Sosyal Destek Ölçeği (YASDÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Başa Çıkma Stilleri Ölçeği Kısa Formu (BÇSÖ-KF) ve Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği (SKÖ) ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effect of web-based education prepared for the caregivers of PEG tube-fed children on perceived stress, social support satisfaction level and coping styles in caregivers. Materials and Methods: This study, which used a quasi-experimental research design consisting of pre-test and post-test, was conducted between March 2022 and September 2023 in Ankara Bilkent City Hospital Pediatric Gastroenterology Clinic. Data were collected using the Data Collection Form, Revised Parental Social Support Scale (RPSS), Perceived Stress Scale (PSS), Coping Styles Inventory-Short Form (CSI-SF), and System Usability Scale (SUS).