Digital twin modelling for smart ports
Akıllı lı̇manlar ı̇çı̇n dı̇jı̇tal ı̇kı̇z modelleme
  1. Tez No: 916270
  2. Yazar: FATİH CEVAHİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FUNDA YERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Marine Science, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, akıllı limanlarda dijital ikiz teknolojisini ve bu teknolojinin liman operasyonlarının etkinliği, çevresel etkileri ve güvenlik üzerinde nasıl devrim yaratabileceğini incelemektedir. Akıllı limanlar, giderek artan küresel ticaret ihtiyaçlarını karşılamak ve çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için yenilikçi çözümler arayışındadır. Dijital ikiz teknolojisi, fiziksel bir limanın sanal bir kopyasını oluşturarak, operasyonların gerçek zamanlı olarak izlenmesini ve analiz edilmesini sağlar. Bu çalışma, akıllı limanlarda mevcut teknolojileri entegre ederek, dijital ikiz entegrasyonunun liman operasyonlarını nasıl optimize ettiğine odaklanmaktadır. Çalışma, dijital ikizlerin operasyonel verimlilik, çevresel sürdürülebilirlik ve güvenlik yönetimi açısından sağlayabileceği önemli ilerlemeleri vurgulamaktadır. Ayrıca, tez çalışması, dijital ikizlerin çalışan eğitimi, güçlü güvenlik protokolleri oluşturma ve müşteri memnuniyetini artırma üzerindeki etkilerini incelemektedir. Kapsamlı analizlerle, bu araştırma, dijital ikiz teknolojisinin sadece akıllı liman yeteneklerine bir ekleme olmadığını, aynı zamanda daha ileri, sürdürülebilir ve güvenli liman operasyonlarına doğru kritik bir dönüşüm olduğunu ortaya koymaktadır. Dijital ikizlerin operasyonları simüle etme ve optimize etme potansiyeli, onları özellikle küresel ticaret lojistiğinin artan karmaşıklıklarını ele alırken akıllı limanların stratejik planlamasında vazgeçilmez kılar. Çalışma, akıllı limanların daha verimli, çevre dostu ve güvenli tesisler haline gelmesi için dijital ikiz teknolojisini benimsemenin şart olduğu sonucuna varmaktadır, böylece küresel denizcilik lojistiğinin geleceğinde önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the potential of digital twin technology in smart ports and how it can revolutionize the effectiveness, environmental impact, and security of port operations. Smart ports are in search of innovative solutions to meet the growing demands of global trade and achieve environmental sustainability goals. Digital twin technology creates a virtual copy of a physical port, enabling real-time monitoring and analysis of operations. This study integrates various modern technologies in smart ports, focusing on how digital twin integration optimizes port operations. It highlights the significant advancements that digital twins can bring in terms of operational efficiency, environmental sustainability, and security management. Additionally, the thesis assesses the impact of digital twins on employee training, the development of robust security protocols, and the enhancement of customer satisfaction. Through detailed analysis, this research confirms that digital twin technology is not just an addition to smart port capabilities but a pivotal step towards more advanced, sustainable, and secure port operations. Digital twins' ability to simulate and optimize operations makes them essential in the strategic planning of smart ports, particularly in addressing the complexities of global trade logistics. The study concludes that adopting digital twin technology is vital for evolving smart ports into more efficient, environmentally friendly, and secure facilities, thus playing a crucial role in the future of global maritime logistics.