Ergene havzasında ayçiçeği sulama suyu ihtiyacının iklim verileri temelli sezgisel yöntemlerle belirlenmesi
Determination of required irrigation water for sunflowers in the ergene basin using climate-data based heuristic models
- Tez No: 916271
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞENGÖRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ˊˊErgene havzasında ayçiçeği sulama suyu ihtiyacının iklim verileri temelli sezgisel yöntemlerle belirlenmesiˊˊ adlı yüksek lisans tez çalışmasının amacı Ergene Havzasında son derece önemli bir bitki olan ayçiçeğinin sulama suyunun miktar olarak tahmin edilmesidir. Birinci adım olarak FAO-56 PM ampirik formülü ile referans evapotranspirasyon hesaplanmıştır. İkinci adım olarak Blaney-Criddle ampirik formülüyle potansiyel evapotranspirasyon hesabı yapılmıştır. Üçüncü adım olarak Rs, E, Tmax, Tort, Tmin ve Sh iklim verileri temelli sırasıyla MARS, OP-ELM, GMDH ve M5Tree sezgisel yöntemlerle evapotranspirasyon hesabı yapılmıştır. Referans evapotranspirasyon ile tahmin edilen evapotranspirasyon arasında R2= 0,9846, MSE=49,07, MAE=5,56 ve AARE=7,23 performans kriterleri ile Rs, E, Tmax, Tort, Tmin ve Sh kombinasyonlu GMDH yöntemi olduğu görülmüştür. Son olarak en iyi sonucu veren yöntem ile elde edilen evapotranspirasyon değerleri kullanılarak Ergene Havzası için ayçiçeği sulama suyu ihtiyacı randımandan arındırılmış 611,74 mm ve %80 randımanlı 764,68 mm olarak belirlenmiş ve sonuçların daha önce deneysel yollarla bulunan değerlere yakın olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the master's thesis titled“Determination of required irrigation water for sunflowers in the Ergene Basin using climate-data based heuristic models”is to estimate the required irrigation water amount for sunflowers, a highly important crop in the Ergene Basin. As the first step, reference evapotranspiration was calculated using the FAO-56 PM empirical formula. In the second step, potential evapotranspiration was calculated using the Blaney-Criddle empirical formula. In the third step, climate data including Rs, E, Tmax, Tort, Tmin, and Sh were used to calculate evapotranspiration using the MARS, OP- ELM, GMDH, and M5Tree heuristic methods, respectively. Among these methods, the GMDH method combining Rs, E, Tmax, Tort, Tmin, and Sh yielded the best performance with performance criteria of R2= 0.9846, MSE=49.07, MAE=5.56, and AARE=7.23 compared to the reference evapotranspiration. Finally, using the evapotranspiration values obtained from the best-performing method, the irrigation water requirement for sunflowers in the Ergene Basin was determined as 611.74 mm without irrigation efficiency and 764.68 mm for 80% irrigation efficiency, and the results were observed to be close to values obtained through experimental methods.