Sağlık çalışanlarında beslenme durumu, kafein alımı ve sirkadiyen ritmin premenstrual sendrom (PMS) ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between nutritional status, caffeine intake and circadian rhythm with premenstrual syndrome (PMS) among healthcare employed
- Tez No: 916280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Premenstrual sendrom, doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen bir durumdur. Bu çalışma sağlık çalışanlarında beslenme durumu, kafein alımı ve sirkadiyen ritmin Premenstrual Sendrom (PMS) ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 258 gönüllü, kadın sağlık çalışanı dahil edilmiştir. Katılımcıların genel bilgileri, menstruasyon dönemi hakkındaki bilgileri, beslenme durumu, antropometrik ölçümleri, 24 saatlik besin tüketim kayıtları, besin tüketim sıklığı, kafein tüketim sıklığı, Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ), Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (MEQ- Türkçe Versiyonu) değerlendirilmiştir. Katılımcıların %33,3'ünde (n=86) PMS varlığı tespit edilmiştir. Premenstrual sendrom ölçeği sınıflandırılmasına göre katılımcıların %52,3'ü orta şiddetli PMS yaşamaktadır. Premenstrual sendrom 25-40 yaş arasındaki katılımcılarda daha sık görülmektedir (p=0,010). Bireylerde PMS varlığı ile PMS olan bireylerin annelerinde PMS varlığı arasında ilişki tespit edilmiştir (p0,05). PMS olan bireylerde, akşamcıl kronotipte olma oranı daha yüksektir ve bu fark istatiksel olarak anlamlıdır (p=0,034). Katılımcıların kronotipleri ile kafein alımları arasında istatiksel fark bulunamamıştır (p>0,05). Günlük kafein alım 300 mg ve daha üzerinde olan bireylerin, 200 mg ve daha altında tüketimi olan bireylere göre beden kütle indeksi (kg/m2) değerleri daha yüksektir (p=0,015). Sağlık çalışanlarına beslenme alışkanlıklarının iyileştirilmesi, kafein alımlarının sınırlandırılması ve sirkadiyen ritimlerinin iyileştirilmesi ile ilgili yapılacak önerilerle PMS prevalansı ve semptomlarının azalması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Premenstrual syndrome is a common condition among women of reproductive age. This study aims to examine the relationship between nutritional status, caffeine intake, and circadian rhythm with Premenstrual Syndrome (PMS) among healthcare employees. A total of 258 volunteer female healthcare employees participated in the study. Participants' general information, menstruation-related data, nutritional status, anthropometric measurements, 24-hour food consumption records, food consumption frequency, caffeine consumption frequency, Premenstrual Syndrome Scale (PMSÖ), and Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ-Turkish Version) were evaluated. PMS was identified in 33.3% (n=86) of the participants. According to the PMS scale classification, 52.3% of the participants experienced moderate PMS. PMS was more frequently observed among participants aged 25-40 (p=0.010). There is a correlation between the presence of PMS in individuals and their mothers having PMS (p0.05). The proportion of evening chronotype was higher among individuals with PMS, and this difference was statistically significant (p=0.034). There was no statistical difference between participants' chronotypes and caffeine intake (p>0.05). Individuals with a daily caffeine intake of 300 mg or more had higher BMI (kg/m²) values compared to those with a consumption of 200 mg or less (p=0.015). Recommendations for improving dietary habits, limiting caffeine intake, and enhancing circadian rhythms among healthcare employees could reduce the prevalence and symptoms of PMS.