Orlistat kullanan hastalarda yağlı karaciğer indeksi (fatty liver ınex-flı)'nin değerlendirilmesi
Evaluation of fatty liver index (FLİ) in patients using orlistat
  1. Tez No: 916281
  2. Yazar: ÖZNUR ÖNEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite, vücutta normal olmayan düzeyde fazla miktarda yağ biriken bir hastalıktır. Sigara kullanımına bağlı nedenlerden sonra önlenebilir ölümlerin ikinci büyük nedeni obezitedir. Obezite, öncelikle Tip 2 Diyabet non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı gibi metabolik hastalıklar başta olmak üzere birçok sağlık sorununa ve önemli sağlık harcamalarına neden olmaktadır. NAFLD, dünya çapında kronik karaciğer hastalığının en yaygın sebeplerinden biri haline gelmektedir, karaciğerle ilişkili morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. Orlistat, güçlü ve selektif bir pankreatik lipaz inhibitörüdür. İntestinal yağ sindirimini azaltır. Çalışmamızda kilo vermeye yardımcı bir molekül olarak kullanılan orlistatın Yağlı Karaciğer İndeksi (Fatty Liver İndeks-FLI) üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma SBÜ Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi obezite merkezine 2019 ocak-2024 ocak arasında başvurmuş olan, VKİ >30kg/m2 olan, 3 ay ve daha fazla süre ile düzenli orlistat kullanımı olan hastalar dahil edilerek yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların ilk başvuru anındaki ve düzenli orlistat kullanımı sonrası 3. ve 6. ay kontrollerindeki hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS)'nde yer alan antropometrik ölçümleri (Boy, kilo, VKİ, bel çevresi), laboratuvar tetkik sonuçları (Açlık kan şekeri, lipid profili, Alanin Aminotransferaz, Aspartat Aminotransferaz, Gama Glutamil Transferaz) bilgisayar ortamında kaydedildi. Elde edilen veriler ile katılımcıların ilk başvuru anındaki ve düzenli orlistat kullanımı sonrası 3. ve 6. aydaki FLI hesaplandı. Yaklaşık 2800 hasta tarandı. Düzenli orlistat kullanımı ve HBYS'de tetkikleri olan 54 hasta ile çalışma tamamlandı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 54 hasta dahil edildi. Tüm hastalara orlistat tedavisi uygulandı ve başlangıç (0.ay), 3.ay ve 6.ay karşılaştırıldı. Çalışmamızda değerlendirilen 54 hastanın 52'si kadın 2'si erkekti. Hastaların boy ortalaması 157,76 ± 6,46 (147 – 176 cm)'di. Çalışmamızda alkolsüz karaciğer yağlanmasının göstergesi olarak bel çevresi, vücut kitle indeksi, trigliserit ve gama-glutamil transferaz değerlerine dayalı bir algoritma olan“Faty Liver Index”kullanıldı ve orlistat tedavisinin sonuca etkisi esas olarak FLI üzerinden değerlendirildi. Çalışma sonucunda FLI, VKİ, bel çevresi, GGT, ALT, açlık kan glukozu, kilo değerlerinde anlamlı azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Obesity is a disease characterized by an abnormal and excessive accumulation of fat in the body. After smoking-related causes, obesity is the second leading cause of preventable deaths. Obesity primarily leads to various health issues, including metabolic diseases such as Type 2 Diabetes and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), and results in significant healthcare expenditures. NAFLD is becoming one of the most common causes of chronic liver disease worldwide and is a major contributor to liver-related morbidity and mortality. Orlistat is a potent and selective pancreatic lipase inhibitor that reduces intestinal fat absorption. This study aimed to investigate whether orlistat, used as a weight-loss aid, has an effect on the Fatty Liver Index (FLI). Materials and Methods: This study included patients with a BMI >30 kg/m² who applied to the Obesity Center of SBÜ Gazi Yaşargil Training and Research Hospital between January 2019 and January 2024 and used orlistat regularly for three months or more. Anthropometric measurements (height, weight, BMI, waist circumference) and laboratory test results (fasting blood glucose, lipid profile, Alanine Aminotransferase, Aspartate Aminotransferase, Gamma-Glutamyl Transferase) from the hospital information management system (HIMS) at the time of initial application and at the 3rd and 6th months of regular orlistat use were recorded. Using the collected data, FLI was calculated at baseline and after 3 and 6 months of regular orlistat use. Approximately 2,800 patients were screened, and the study was completed with 54 patients who had regular orlistat use and available test results in the HIMS. Results: A total of 54 patients were included in the study. All patients received orlistat therapy, and measurements at baseline (0 months), 3 months, and 6 months were compared. Of the 54 patients evaluated, 52 were female, and 2 were male. The average height of the patients was 157.76 ± 6.46 cm (147–176 cm). In this study, the“Fatty Liver Index,”an algorithm based on waist circumference, BMI, triglyceride, and gamma-glutamyl transferase values, was used as an indicator of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD), and the effect of orlistat therapy was primarily evaluated through FLI.