Sonlu elemanlar yöntemiyle insan kafa boyun sisteminin yaralanma modelinin oluşturulması
Formation of injury model for human head neck system with finite element method
  1. Tez No: 916288
  2. Yazar: UĞUR ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SOFUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, değişik darbe koşulları altındaki 3 boyutlu bir insan kafa–boyun sistemi, sonlu elemanlar yöntemiyle modellenip, kafatasında ve beyinde oluşan basınç ve gerilme dağılımları incelenmiştir. Literatürde kabul gören 3 boyutlu bir insan kafa–boyun sisteminin sonlu elemanlar modeli temin edilmiştir. Oluşturulan bu model, LS-DYNA programı ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak önden (frontal), arkadan (oksipital) ve yandan (parietal) darbeler etkisiyle hem kafatası hem de beyindeki basınç ve gerilme değerleri incelenmiştir. Yapılan sonlu elemanlar analizinde kafatası elemanı hem rijid hem de elastik malzeme gibi modellenirken beyin viskoelastik malzeme özellikleri kullanılarak modellenmiştir. İlk olarak oluşturulan kafa modeline frontal bölgeden yapılan darbe sonucunda kafatası ve beyindeki farklı bölgelerden elde edilen basınç değerleri literatür verileriyle kıyaslanarak verilmiştir. Daha sonra oksipital darbe etkisiyle kafatası ve beynin tepkileri incelenmiştir. Son olarak ise yanal darbe etkisiyle kafatası ve beyindeki basınç ve gerilme dağılımları elde edilmiştir. Yapılan bu çalışmalar neticesinde, geliştirilen kafatası ve beyin modelinin literatürde yer alan akademik bir çalışma ile aynı sonuçlar elde edilerek doğrulaması yapılmıştır. Daha sonra boyun dokuları eklenerek darbe etkisiyle beyinde oluşabilecek bir hasar için yaralanma modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a 3D human head–neck system under different impact conditions was modeled with finite element method. The pressure and stress distributions formed in the skull and brain were examined. A finite element model of a 3D human head–neck system accepted in the literature is provided. This model was created using the finite element method with the LS-DYNA program to examine the pressure and stress values of both the skull and brain with the effect of front (frontal), back (occipital) and side (parietal) impacts. In the finite element analysis, the skull element was modeled as both rigid and elastic material, while the brain was modeled using viscoelastic material properties. As a result of the impact of the frontal region on the head model, the pressure values obtained from different regions of the skull and brain were compared with the literature data. Later, the reactions of the skull and brain were examined with the effect of occipital impact. Finally, with the lateral impact effect, pressure and stress distributions in the skull and brain were obtained. As a result of these studies, the developed skull and brain model obtained the same results as an academic study in the literature. Later, by adding neck tissues, an injury model was developed for damage to the brain that may occur with impact