Pacemaker takılan hastalarda Lyme hastalığı seroprevalansı
The seroprevalence of Lyme disease in patients with pacemakers
- Tez No: 916287
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kuzey Yarımküre'de en sık rastlanılan zoonoz olan Lyme hastalığı çok çeşitli klinik tablolara neden olabilen kene ısırmasıyla bulaşan bir hastalıktır. Kalp de bu hastalıkta etkilenebilen organlardan biridir. Lyme karditi sonucu hastalarda çeşitli derecelerde atriyoventriküler blok oluşabilmektedir. Kalp bloğunun reversibl olması nedeniyle çok nadir durumlar dışında bu vakalara kalıcı pacemaker implantasyonu önerilmemektedir, ancak Lyme hastalığı tanısı atlanırsa gereksiz kalıcı pacemaker implante edilebilir. Türkiye'de Lyme hastalığı ve Lyme karditi ile ilgili klinik çalışmalar, seropozitivite araştırmaları yetersizdir. Bu çalışmamızda temel olarak pacemaker takılan hastalardaki Lyme hastalığı seropozitivetisini belirlemek ve pacemaker takılan hastaların ne kadarının Lyme hastalığı geçirdiğini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız Kasım 2022 ve Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi kardiyoloji kliniğinde ayaktan veya yatarak tedavi görmüş hastalarda yapıldı. Geçici ve/veya kalıcı pacemaker takılan veya daha önceden pacemaker takılmış erişkin hastalar içinden ELISA yöntemiyle Borrelia burgdorferi'ye karşı oluşan IgG ve IgM testleri çalışılmış olan 168 hasta çalışmaya dahil edildi. Olguların kalp pilinin hastanemizde tedavi gördüğü sırada mı takıldığı yoksa daha önceden mi takıldığı, EKG ritmleri, ventriküler pace yüzdeleri belirlendi. Tüm olgular bazında Lyme hastalığı seropozitivitesi ve hangi özellikteki olgularda daha yüksek seropozitivitenin görüldüğü incelendi. Pacemaker takılma veya atriyoventriküler blok özgeçmişi olmayan rasgele seçilen 112 bireyden de kontrol grubu olarak seroloji testi gönderildi. Bulgular: Çalışma grubunu 82'si (48.8%) erkek, 86'sı (51.2%) kadın olmak üzere toplam 168 hasta oluşturdu. Hastalara pacemaker takılma yaşlarının ortalaması 66.8±16.6 yıldır. Hastaların 97'si (57.7%) yeni kalp pili takılan, 71'i (42.3%) daha önceden kalp pili takılmış hastalar idi. Tüm hastalar içerisindeki Lyme hastalığı seropozitivitesi %9.5 olarak bulunmuştur. Pace ritminde olmayan vakalarda IgG testi pace ritmindeki vakalara göre anlamlı olarak daha yüksek oranda pozitif saptanmıştır (sırasıyla %9.8, %0.8, p=0.013). Kalp pili yeni takılan hastalar içinde değerlendirme yapıldığında pace ritminde olmayan vakalarda diğerlerine göre anlamlı olarak daha fazla IgG pozitivitesi olduğu belirlenmiştir (sırasıyla %8.3, %0.0, p=0.048). Kontrol grubundaki seropozitivite %8.0 saptanmıştır, çalışma grubuyla kontrol grubunun serolojik test sonuçlarında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sonuç: Pacemaker takılan hastalardaki Lyme hastalığı seroprevalansı ihmal edilemeyecek düzeydedir. Ülkemizde yapılan Lyme hastalığı seroprevalans çalışmaları göz önüne alındığında kalp pili olan hastalardaki seropozitivitenin bu çalışmalardakinden çoğunlukla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu nedenle pacemaker takılan olguların Lyme hastalığı geçirmiş veya geçiriyor olma ihtimali göz ardı edilmeyerek gereksiz kalıcı pacemaker implantasyonunun önüne geçilebilir. Özellikle kalp ritmi pace ritminde olmayan hastaların Lyme karditi yaşamış olma olasılığı daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Aim: Lyme disease, the most common zoonosis in the Northern Hemisphere, is a disease transmitted by tick bite, that can lead to a wide range of clinical manifestations. The heart is one of the organs that can be affected by this disease. Lyme carditis, a manifestation of Lyme disease, can cause various degrees of atrioventricular block in patients. Due to the reversible nature of heart block, permanent pacemaker implantation is not recommended for these cases except in very rare circumstances, however if Lyme disease is not diagnosed unnecessary permanent pacemaker implantation would be carried out. Clinical studies and seropositivity research related to Lyme disease and Lyme carditis in Turkey are insufficient. In this study, our primary aim was to determine the seropositivity of Lyme disease in patients with a pacemaker and to identify how many of the patients with a pacemaker had Lyme disease. Materials and Methods: Our study was conducted on patients who received outpatient or inpatient treatment at the cardiology clinic of Ankara Bilkent City Hospital between November 2022 and May 2024. Among adult patients who had undergone temporary and/or permanent pacemaker implantation or had previously been implanted with a pacemaker, 168 patients whose IgG and IgM tests against Borrelia burgdorferi were studied using the ELISA method were included in the study. Cases were evaluated for whether the pacemaker was implanted during treatment at our hospital or previously, ECG rhythms and ventricular pacing percentages. Lyme disease seropositivity was examined across all cases, and it was analyzed which characteristics were associated with higher seropositivity rates. Serological tests were also sent for a control group of 112 randomly selected individuals without a history of pacemaker implantation or atrioventricular block. Results: The study group consisted of 168 patients, with 82 (48.8%) men and 86 (51.2%) women. The average age at which pacemakers were implanted in patients is 66.80±16.61 years. 97 of the patients (57.7%) were newly implanted with a pacemaker, 71 of the patients (42.3%) had previously had a pacemaker implanted. The seropositivity rate for Lyme disease among all cases was found to be 9.5%. In cases without pacing rhythm, IgG test was significantly more likely to be positive compared to those with pacing rhythm (respectively 9.8%, 0.8%, p=0.013). Among patients who had recently implanted a pacemaker, those without pacing rhythm had significantly higher IgG positivity compared to others (respectively 8.3%, 0.0%, p=0.048). The seropositivity rate in the control group was found to be 8.0%, and no significant difference was observed in the serological test results between the patient group and the control group. Conclusion: The seroprevalence of Lyme disease in patients with pacemakers is nonnegligible. Considering the Lyme disease seroprevalence studies conducted in our country, it was found that the seropositivity among patients with pacemakers is generally higher than in these studies. Therefore, the possibility that patients with pacemakers have had or currently have Lyme disease should not be overlooked for not to carry out unnecessary permanent pacemakers implantations. Especially patients whose heart rhythm is not in a paced rhythm are more likely to have experienced Lyme carditis.