Kardiyorenal sendrom gelişiminde sağ ventrikülfonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of right ventricular function in thedevelopment of cardiorenal syndrome
  1. Tez No: 916314
  2. Yazar: HALİME TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Kardiyorenal sendrom (KRS) kalp ve böbrekteki akut ve/veya kronik bir disfonksiyonun diğer organda akut ve/veya kronik disfonksiyona neden olduğu sendromdur. Kalp yetersizliği ve akut renal yetersizlik birlikteliği daha yüksek yeniden hastaneye yatış, artmış mortalite ve morbidite ile birliktedir. Bu durum akut dekompanze kalp yetersizliği ile hospitalize olan hastalarda tip 1 kardiyorenal sendrom gelişimini predikte edebilmenin önemini arttırmaktadır. Akut dekompanze kalp yetersizliği ile hospitalize olan hastalar tip 1 KRS gelişimi açısından değerlendirilip tedavi ve takipleri bu duruma göre düzenlenirse daha kısa süreli hastane yatışları ve daha erken renal fonksiyonları koruyucu önlem alınması sağlanabilir. Bu çalışmanın amacı akut dekompanze kalp yetersizliği ile hastaneye yatan hastaların yatış anında ekokardiyografi ile sağ ventrikül fonksiyonlarını değerlendirerek; sağ ventrikül fonksiyonlarının akut böbrek hasarı yani tip 1 KRS gelişiminin öngördürücüsü olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2022 ve Ağustos 2023 tarihleri arasında koroner yoğun bakım ünitesinde belirlenen dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan akut dekompanze kalp yetersizliği ile hospitalize olan hastalar dahil edilmiştir. Hastalar koroner yoğun bakım ünitesine yatışı kabul edildikten sonra 24 saat içerisinde ekokardiyografi kayıtları alındı. Hastalar en az yedi gün boyunca takip edildi. Hastaların yedi günlük takipteki renal fonksiyonları böbrek hasarı küresel sonuçlarının iyileştirilmesi (KDIGO) evrelemesine göre değerlendirildi. Takipler esnasında akut dekompanze kalp yetersizliğine bağlı akut böbrek hasarı (ABH) gelişmeyen hastalar kontrol grubuna dahil edilirken; tip 1 KRS gelişen hastalar çalışma grubuna dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 44 kontrol grubu ve 40 çalışma grubunda olmak üzere toplam 84 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada sağ ventrikülün ekokardiyografik değerlendirmesiyle özellikle sağ ventrikül fraksiyonel alan değişikliği (RV FAC), sağ xii ventrikül global longutidunal strain (RV GLS), septum strain değerlerinin karşılaştırmasında KRS gelişen çalışma grubunda istatiksel olarak anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir ( 𝑝
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiorenal syndrome (CRS) is a syndrome in which an acute and/or chronic dysfunction of the heart and kidney causes acute and/or chronic dysfunction of the other organ. The association of heart failure and acute renal failure is associated with higher rehospitalisation, increased mortality and morbidity. This underscores the significance of anticipating the progression of type 1 cardiorenal syndrome in patients admitted to the hospital with acute decompensated heart failure. If patients admitted to hospital with acute decompensated heart failure are assessed for the development of type 1 CRS, and their treatment and follow-up is adjusted accordingly, shorter hospital stays and earlier renal-protective measures can be taken. The objective of this study was to evaluate right ventricular function by echocardiography at the time of hospitalisation in patients hospitalised with acute decompensated heart failure and to ascertain whether right ventricular function is a predictor of the development of acute kidney injury, i.e. type 1 CRS. Materials and Methods: The study population comprised patients hospitalised in the coronary intensive care unit between August 2022 and August 2023 with acute decompensated heart failure who met the inclusion and exclusion criteria. Echocardiography data were acquired within 24 hours of the patients' admission to the coronary intensive care unit. Patients were followed up for at least seven days. The assessment of renal function at the seven-day follow-up was conducted in accordance with the Kidney Disease Improving Global Outcomes (KDIGO) staging system. Patients who did not develop acute kidney injury (AKI) due to acute decompensated heart failure during follow-up were included in the control group, while patients who developed type 1 CRS were included in the study group. Results: A total of 84 patients, 44 in the control group and 40 in the study group, were included in the study.