Evar tedavisi ile kombine edilen embolizasyonların etkinliği
Effectiveness of embolizations combined with evar treatment
- Tez No: 916323
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KORAY AKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Abdominal aort anevrizmalarının tedavisinde endovasküler yöntem olan EVAR, günümüzde uygun hastalarda tedavide ilk seçenek olarak tercih edilmektedir. Ancak EVAR tedavisine ek olarak bazı hastalarda embolizasyon uygulamaları da gerekmektedir. Çalışmamızda EVAR tedavisine ek olarak uygulanan embolizasyonların etkinliğini değerlendirmeyi, hastaların pre-operatif BTA incelemelerindeki proksimal ve distal landing zone anatomik ölçümleri ile takipte Tip 1A ve Tip 1B endoleak gelişme sıklığı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı, hastaların komorbiditeleri ve yapılan farklı embolizasyon tedavileri ile hastaların exitus durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi ve tedavi edilmiş Tip 1A ve Tip 1B endoleake sahip hastaların sağkalım analizini ortaya çıkarmayı planladık. Ocak 2005 ile Eylül 2023 tarihleri arasında merkezimizde ya da dış merkezde elektif ya da acil EVAR tedavisi uygulanmış olup tarafımızca embolizasyon tedavisi uygulanan hastalar belirlenmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grubumuzda 68 olgu bulunmaktadır. Veriler değerlendirildiğinde Tip 1A endoleak geliştiren hastalarda infrarenal boyun uzunluğu daha kısa (p=0,009), infrarenal boyun çapı daha geniş (p=0,017) ve infrarenal boyun açısı daha yüksek (p=0,014) bulunmuştur. İnfrarenal aortik boyun trombüs/kalsifikasyon yükü ve boyun konikliği ile Tip 1A endoleak geliştiren ve geliştirmeyen hastalar arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmamıştır. Distal landing zone parametreleri olan iliak boyun çapı, uzunluğu, açısı ve tortiozitesi ile takipte Tip 1B endoleak oranları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Tip 1A ve Tip 1B endoleak embolizasyonunun güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olduğunu tespit ettik. Hastaların cinsiyetleri, komorbiditeleri ve uygulanan farklı embolizasyon tedavileri ile exitus durumları arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızda Tip 1A ve Tip 1B endoleake sahip hastalar ile ortalama sağ kalım süreleri arasındaki ilişki de incelenmiştir. Tip 1A endoleaki olup uygun endovasküler tedavi uygulanan hastalarla, Tip 1A endoleaki olmayıp farklı sebeplerden dolayı embolizasyon uygulanan hastaların sağkalım süreleri arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Ayrıca; Tip 1B endoleaki olup uygun endovasküler tedavi uygulanan hastalarla, Tip 1B endoleaki olmayıp farklı sebeplerden dolayı embolizasyon uygulanan hastaların sağkalım süreleri arasında da anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak, EVAR tedavisi ile kombine edilen embolizasyon tedavileri etkin ve güvenilir yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
EVAR, an endovascular method for the treatment of abdominal aortic aneurysms, is currently the first choice for treatment in suitable patients. However, in addition to EVAR, embolization procedures are also required in some patients. In our study, we planned to evaluate the effectiveness of embolizations applied in addition to EVAR treatment, to reveal the relationship between the anatomical measurements of the proximal and distal landing zone in the pre-operative CTA examinations of the patients and the frequency of Type 1A and Type 1B endoleak development during follow-up, to evaluate the relationship between the comorbidities of the patients and the embolization treatments performed and the exitus status of the patients, and to reveal the survival analysis of patients with treated Type 1A and Type 1B endoleak. Between January 2005 and September 2023, patients who underwent elective or emergency EVAR treatment at our center or external centers and received embolization therapy in our center were identified and included in the study. Our study group consists of 68 cases. Upon evaluating the data, it was found that patients who developed Type 1A endoleak had shorter infrarenal neck length (p=0.009), larger infrarenal neck diameter (p=0.017), and higher infrarenal neck angle (p=0.014). No statistically significant relationship was found between infrarenal aortic neck thrombus/calcification burden and neck conicity and the development of Type 1A endoleak. There was no significant relationship between distal landing zone parameters, such as iliac neck diameter, length, angle, and tortuosity and the occurrence of Type 1B endoleak during follow-up. We determined that embolization of Type 1A and Type 1B endoleak, is a safe and effective treatment method. There was no significant relationship between patients' gender, comorbidities, and the different embolization treatments performed with their exitus status. In our study, we also examined the relationship between the average survival times of patients with Type 1A and Type 1B endoleak. There was no significant difference in survival rates between patients with Type 1A endoleak who underwent appropriate endovascular treatment and patients without Type 1A endoleak who underwent embolization for other reasons. Additionally, no significant difference was found in the survival times between patients with Type 1B endoleak who underwent appropriate endovascular treatment and patients without Type 1B endoleak who received embolization for other reasons. In conclusion, embolization therapies combined with EVAR treatment are effective and reliable methods.