3B yazdırılabilen rezin kompozit posterior sabit dental protezlerin klinik değerlendirilmesi: 3 yıllık prospektif kontrollü çalışma
Clinical evaluation of 3D printed resin composite posterior fixed dental prosthetics: A 3-year prospective controlled study
  1. Tez No: 916338
  2. Yazar: PANIZ HOBBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUZAFFER ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, posterior bölgedeki restorasyonlar için kullanılan 3B yazıcı ile üretilen rezin kompozit sabit dental protezlerinin klinik performansı incelenmiştir. 10 Ekim 2020 ile 5 Ağustos 2022 tarihleri arasında 19 ila 60 yaşları arasındaki 49 hasta (33 kadın, 16 erkek) tedavi edildi ve toplamda 68 adet üç üniteli 3B yazıcı ile rezin kompozit posterior sabit köprüler yapılmıştır (ELS Even Stronger, Saremco, İsviçre). Köprüler yerleştirildikten iki hafta sonra modifiye edilmiş FDI kriterlerine göre iki bağımsız gözlemci tarafından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede anatomik şekil, sekonder çürükler, marjinal uyum, yüzey pürüzlülüğü, renk uyumu, materyal kırılması, yüzey lekelenmesi, marjin lekelenmesi, anatomik form uyumu, tutuculuk, diş eti sağlığı ve hasta memnuniyeti gibi faktörler dikkate alınmıştır. Ortalama gözlem süresi 17.6 ay olarak kaydedilmiştir. Başarısızlıklar mekanik ve biyolojik olarak ikiye ayrılmıştır. 37 başarısız restorasyondan 32'i mekanik, 7'sı biyolojik başarısızlık sergilerken, 2 vakada hem mekanik hem de biyolojik başarısızlık göstermiştir. 30 restorasyonda kohezyonel kırıklar tespit edilmiştir. 5 dayanak diş endodontik tedaviye ihtiyaç duymuştur, iki dişte periodontal problemler görülmüştür. 2 köprü, tutuculuk sorunları nedeniyle yeniden simante edilmiştir. Ayrıca, 2 köprü'de yüzey parlaklık kaybı, 4'ünde renk uyumsuzluğu ve yine 4'ünde yüzey lekelenmesi (hepsi 4 puan) gözlenmiştir. Kaplan-Meier analizi, mekanik başarısızlıklar için %27.8, biyolojik komplikasyonlar da dahil edildiğinde ise %23.7 sağkalım oranı göstermiştir. Üç yıllık takip süresinin sonuçları, 3B yazıcı ile üretilen rezin kompozit sabit köprülerin genel olarak tatmin edici bir performans sergilediğini, ancak konnektör bölgesinde yoğunlaşan başarısızlıkların tasarımda iyileştirmeler yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the clinical performance of 3D-printed resin composite fixed dental prostheses for posterior restorations was evaluated. Between October 10, 2020, and August 5, 2022, a total of 49 patients (33 females, 16 males) aged 19 to 60 were treated, and 68 three-unit 3D-printed resin composite posterior fixed bridges (ELS Even Stronger, Saremco, Switzerland) were placed. Two weeks after placement, the bridges were assessed by two independent observers using modified FDI criteria. The evaluation considered factors such as anatomical form, secondary caries, marginal adaptation, surface roughness, color match, material fracture, surface staining, margin staining, anatomical form consistency, retention, gingival health, and patient satisfaction. The mean observation period was recorded as 17.6 months. Failures were categorized as either mechanical or biological. Of the 37 failed restorations, 32 exhibited mechanical failure, 7 showed biological failure, and 2 cases displayed both mechanical and biological failure. Cohesive fractures were identified in 30 restorations. Endodontic treatment was required for 5 abutment teeth, and periodontal issues were observed in two cases. Two bridges were re-bonded due to retention problems. Additionally, 2 bridges exhibited a loss of surface luster, 4 displayed color mismatch, and 4 showed surface staining (all scored 4). Kaplan-Meier analysis revealed a survival rate of %27.8 for mechanical failures and %23.7 when biological complications were included. The results of the three-year follow-up indicate that 3D-printed resin composite fixed bridges generally demonstrate satisfactory performance, although the concentration of failures in the connector region suggests a need for design improvements.