Uveal malign melanomlarda prognostik faktörler
The Prognostic factors in uveal malignant melanoma
- Tez No: 91635
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN KANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
37 ÖZET Çalışmamızda aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir;. Kadın / Erkek oram 1/1.1 olup hafif erkek üstünlüğü gözlenmektedir. Yaş ortalaması 51.7 dir.. Olguların % 60'ı spindle B hücreli, % 22.2'si mikst hücreli, % 15.6'sı epiteloid hücreli tip olup tek bir olgu nekrotik tiptir.. Spindle B ve epiteloid hücreli tip 60 yaş altoda ve üzerinde birbirine yakın oranlardadır. Ancak mikst hücreli tip 60 yaş altoda belirgin bir artış göstermektedir.. Spindle B ve mikst hücreü tiplerde erkek üstünlüğü, epiteloid tipte ise kadın üstünlüğü saptanmıştır.. Tümörlerin çoğunluğu (% 64.4) orta büyüklüktedir (10-15 mm çapmda). Tümör çapları göz önüne alındığında, orta büyüklükteki tümörlerde diğer çap gruplarına göre mikst ve epiteloid hücreli tip daha fazla gözlenmektedir.Yine de her üç grupta (küçük, orta, büyük) spindle B hücreli tip üstünlük göstermektedir.. Olguların çoğu (% 66.7) arka polde yerleşmiştir. Bunun yam sıra bir olgu iriste, bir olgu silier cisimde yerleşmiştir. Üç olgu ise globun tamamını doldurmuştur.. Nekroz en sık spindle B hücreli tipte saptanmış ve prognostik gösterge olarak değer taşımadığı düşünülmüştür.. Ivfilimetrekarede 2 ve üzerinde mitoz spindle B hücrelilerde % 33.3, mikst hücrelerinde %50, epiteloid hücrelilerde % 57 olarak saptanmıştır. İstatistiksel olarak anlamlı bulunmasa da mitoz ile epiteloid hücre oram arasında ilişki olduğu ve prognostik açıdan kullanılabilir bir parametre olduğu düşünülmüştür..38. Olguların % 53.3'ünde sklera invazyonu görülmüş, sklera invazyonu ile histolojik tip ve mitoz arasında ilişki bulunmamıştır. Ancak çap ile sklera invazyonu karşılaşünldığmda sklera invazyonunun en sık büyük tümörlerde olduğu saptanmıştır (% 75).. Optik sinir invazyon oram % 6.7 olup optik sinir invazyonu olguların % 66.4'ü büyük tümörlerdir.. Ekstraoküler tutulum oram % 6.6 olup bu olguların % 66.7'si epiteloid hücreli, % 33.3 'ü mikst hücrelidir.. Bir diğer prognostik gösterge olduğu öne sürülen nerovaskülarizasyonun en yoğun epiteloid ve spindle B hücrelide olduğu saptanmıştır. Mikst hücreli olgularda ise orta yoğunlukta olduğu gözlenmiştir.. Tümörlerde damar paternleri göz önüne alındığında serimizde A, I, C paternlerinin en sık görülen patem olduğu saptanmıştır. Spindle B hücrelilerde A, mikst hücrelilerde I, epiteloid hücrelilerde C paterni en fazla görülen paternlerdir.. Sklera invazyonu gösteren olgularda A, E, I damar paternlerinin üstünlük gösterdiği ve literatür bulgularına paralel E ve I patenüerinin kötü prognostik gösterge olduğu düşünülmüştür.. Serimizde spindle B ve mikst hücrelilerde TIL % 30, epiteloid hücrelilerde ise % 14.2 oranında saptanmıştır. Ayrıca sklera invazyonu gösteren olguların % 70.8'inde TIL görülmemektedir. Bu bulgular ITL'un olumlu prognostik gösterge olduğu yönündeki görüşleri kuvvetlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY THE PROGNOSTIC FACTORS IN UVEAL MALIGNANT MELANOMA In this retrospective study, we evaluated the histopathologic features of uveal malignant melanomas associated with prognosis. We searched for their correlations by comparing prognostic factors with one another. Especially, we investigated the vascular patterns in detail and tried to designate their correlations with other prognostic factors. In our study, we analyzed HE and PAS stained cross sections of 45 cases which was diagnosed at CTF Pathology Department between the years 1988-2000. We have evaluated 11 prognostic parameters; which are histologic type, diameter (size), localization, infiltration of the optic nerve, infiltration of the vortex vein, extraocular extension, intratumoral vascularization (tumoral neovascularization) and vascular patents, tumor - infiltrating lymphocytes. In our study we have found mild male predominance and spindle B type preponderance. When tumor diameter was concerned medium sized tumors were more predominant. In most of the cases, tumor was localized at the posterior pole. We observed a direct proportion between increase in epitheloid cell and mitotic activity. Sclera and optic nerve invasion were most frequent in tumors with larger size. Extraocular extension was seen most frequently in epitheloid cell types. In cases which showed scleral invasion, A, E and I type of vascular patterns were predominant. As in concurrence with literature, E and I type vascular patterns were thought to be poor prognostic factors. The finding of small amounts of tumor - infiltrating lymphocytes in tumors with higher epitheloid cell ratio and an absence of tumor infiltrating lymphocytes in tumors showing scleral invasion, pointed out that tumor - infiltrating lymphocytes is a good prognostic paramater in paralel to literature data.