Malign melanomda prognostik faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of prognostic factors in malignant melanoma
  1. Tez No: 973819
  2. Yazar: MERVE TERZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Deri, insan vücudunun en büyük organıdır ve deri kanserlerinin sıklığı giderek artmaktadır. Malign melanom gibi agresif seyirli tümörlerde, sağkalımı etkileyen prognostik faktörlerin belirlenmesi, hasta yönetimi açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, özellikle sabit Breslow kalınlığı aralıklarında yapılan anatomik bölge karşılaştırmalarıyla, kutanöz malign melanom prognozuna etki eden klinik ve patolojik faktörler değerlendirilmiştir. Gereç (Hastalar) ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, 2003–2020 yılları arasında kutanöz malign melanom tanısıyla cerrahi tedavi uygulanmış 388 hasta incelenmiştir. Mukozal, uveal veya nadir alt tip melanomlar ile eksik veri içeren olgular dışlanmıştır. Hastalara ait demografik, klinik ve histopatolojik veriler geriye dönük olarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Spearman korelasyon ve ordinal lojistik regresyon testleri kullanılmış, p<0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Sağkalım ile anlamlı ilişkili faktörler arasında Breslow kalınlığı, ülserasyon, Clark seviyesi ve sentinel lenf nodu biyopsi durumu öne çıkmıştır. Baş-boyun ve akral bölge melanomları, diğer bölgelere göre daha kötü sağkalım sonuçları ile ilişkili bulunmuştur; ancak Breslow kalınlığı sabit tutulduğunda bu fark anlamlılığını yitirmiştir. Ayrıca 4 mm üzerindeki kalınlıklarda, baş-boyun ve akral bölgelerde Clark seviyesinin daha ileri olduğu saptanmıştır. Sonuç: Kutanöz malign melanomun prognozu çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmelidir. Türkiye'deki sınırlı veriler göz önünde bulundurulduğunda, farkındalık eksikliği ve geç tanı gibi unsurların önemi artmaktadır. Erken tanıyı destekleyecek bilinçlendirme çalışmalarına ve geniş kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The skin is the largest organ of the human body, and the incidence of skin cancers has been steadily increasing. In aggressive tumors such as malignant melanoma, identifying prognostic factors that affect survival is critically important for patient management. This study aimed to evaluate clinical and pathological parameters influencing survival in patients with malignant melanoma, with a particular focus on direct comparisons of anatomical localization within fixed Breslow thickness ranges to offer a different perspective in the literature. Materials (Patients) and Methods: In this retrospective study, 388 patients who underwent surgical treatment for cutaneous malignant melanoma between 2003 and 2020 were evaluated. Mucosal, uveal, and other rare melanoma subtypes, as well as cases with incomplete data, were excluded. Demographic, clinical, and histopathological data were retrospectively analyzed. Statistical analyses included Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Spearman correlation, and ordinal logistic regression tests, with p<0.05 considered statistically significant. Results: Factors significantly associated with survival included Breslow thickness, presence of ulceration, Clark level, and sentinel lymph node biopsy status. Melanomas located in the head and neck or acral regions were associated with poorer survival outcomes compared to other sites; however, this difference was not significant when Breslow thickness was held constant. In tumors with a Breslow thickness over 4 mm, Clark levels were significantly higher in the head and neck and acral regions. Conclusion: The prognosis of cutaneous malignant melanoma should be assessed through a multifactorial and individualized approach. In Turkey, limited national data and insufficient public awareness continue to contribute to delayed diagnoses. The findings of this study suggest that awareness and early detection must be improved. Broader, multicenter prospective studies are needed to further clarify the prognostic landscape and optimize melanoma management.